Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye ile savaşmayacağız

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis Davos’ta yaptığı açıklamada “Türkiye ile savaşmayacağız, Ege’deki meseleleri konuşarak çözebiliriz. Seçimlerden sonra gerginliği düşürüp kesinlikle mutabakat yoluna gitmeliyiz” dedi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis milletlerarası görüşmeler için gittiği Davos’ta gazeteci Fareed Zakaria’nın Anatlya’nın Kaş ilçesine karşısındaki Kızılhisarlı (Meis) Adası nedeniyle Türkiye ile savaş riskinin olup olmadığı sorusuna cevap verdi.

Sözcü’de yer alan habere nazaran Miçotakis “Son üç yılda çok fazla tansiyon yaşamamıza karşın Türkiye ile savaşa girmeyeceğiz. Meis Yunan adalarının en hoş destinasyonlarında biri, 2022’de çok uygun bir turizm dönemi geçirdik, turizm iktisat için çok önemli” diye konuştu.

“Ege’deki sıkıntıları çözmeliyiz”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Türkiye ile yapan ilgiler kurmamız gerek. Deniz alanları üzere temel anlaşmazlıklarımızı çözmemiz gerekiyor. Ege coğrafyası gereği karmaşık bir mevzu lakin komşularımızla emsal problemleri çözdük. İtalya ile yaptık, Arnavutluk ile yapacağız. Problemlerimizi memleketler arası hukuka dayalı olarak çözmeliyiz. Komşularınızı tehdit edip bağlantı kanallarını açık bırakmıyorsunuz ve ülke sorunlarını iç sebeplerle araçsallaştırmanın hiçbir yararı yok, hakikat bir yaklaşım değil zira kamuoyunu olumsuz etkiliyorsunuz.”

“Seçimlerden sonra gerginliği düşürüp mutabakat yollarını aramalıyız” 

Kyriakos Miçotakis açıklamasının sonunda ise “Yunan adalarının Türkiye’yi tehdit ettiğine yahut Kıbrıs da hesaba katılırsa Türkiye’nin adaları tehdit ettiğine nitekim inanan var mı? İstilaya uğradık ve adanın bir kısmı hala işgal altında. Her iki ülkede de aşağı üst tıpkı tarihlerde olacak seçimlerden sonra birbirimizi tehdit etmeden tansiyonu düşürmenin ve uygar bir halde uyuşmazlığa düşmenin yolları olduğuna inanıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir