Yunan Bakan, Frontex’in ülkesinden çekilmesinin “kendi ayağına sıkmak” olacağını söyledi

Keridis, Yunan Radyo ve Televizyon Kurumu ERT’de, Yunanistan’da geçen ay sistemsiz göçmenleri taşıyan bir teknenin alabora olması sonucu Frontex’in ülkesine yönelik tenkitlerine karşılık verdi.

Mora Yarımadası açıklarında meydana gelen göçmen faciasından sonra düzenlenen ve Frontex’in Yunanistan’daki varlığına ait bir tartışmanın da yapıldığı Ajansın Yönetim Kurulu Toplantısı’nın tutanaklarının kendisine ulaştığını belirten Keridis, Ajansın, Yunanistan’dan çekilme ihtimaliyle ilgili “akılalmaz” değerlendirmesini yaptı.

Keridis, Frontex’in bunu yapmasının “kendi ayağına sıkmakla muadil olduğu”nu belirterek “Hiç elbet Yunanistan’da Frontex’in varlığını istiyoruz. Ülkemizden ayrılmalarının akıl almaz olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Frontex Yöneticisi, göçmenleri taşıyan tekneyi alabora olmadan evvel Yunanistan’a bildirdiklerini söylemişti

Frontex’in Yöneticisi Hans Leijtens, Yunanistan’ın Mora Yarımadası açıklarında, sistemsiz göçmenlerle alabora olan balıkçı teknesini tespit ettiklerini ve Yunanistan mahallî makamlarına bildirdiklerini söylemişti.

Leijtens, “iş arkadaşlarım, içinde muhtemelen insan kaçakçıları tarafından sıkıca bir ortaya getirilmiş 600 kişinin Yunanistan’a yanlışsız gittiği balıkçı teknesini tespit etti. Vazifemiz olduğu üzere tekneyi lokal makamlara bildirdik. Teknenin çarşamba günü batmış ve trajik bir kazanın daha yaşanmış olması son derece üzücü.” demişti.

“YUNAN KIYI GÜVENLİĞİ’NİN İHMALİ” OLDUĞU İDDİALARI

Yunan basınındaki haberlerde, faciadan kurtulan bir göçmenin savcıya verdiği sözde, teknenin Yunan Kıyı Güvenlik takımlarının halatlarla çekmeye başladığı sırada battığını söylediği aktarılmıştı.

Bir diğer göçmenin ise sözünde, “Yunan Kıyı Güvenlik botu tekneye bir halat bağladı ve tekneyi çekerken çok hız nedeniyle tekne sağa sola sallanmaya başladı ve alabora oldu.” dediği kaydedilmişti.

Yunanistan’da yayımlanan Efimerida Ton Sintakton gazetesi, facianın meydana geldiği noktadan geçen “Faithful Warrior” isimli petrol tankerinin kaptanının tabirlerine yer verdiği haberde, geminin kıyı güvenlik takımlarınca olay yerinden uzaklaştırıldığını sav etmişti.

Yunan Arama ve Kurtarma Merkezinin, çok yüklü teknenin tehlikeli halde sallandığından haberdar olduğu öne sürülen haberde, kıyı güvenlik gruplarının petrol tankerini muhtemel kurtarma operasyonu için olay yerine çağırmak yerine neden uzaklaştırmayı seçtiğine dair soruların karşılıklandırılması gerektiği belirtilmişti.

Ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Lideri Aleksis Çipras, olayla ilgili bilgi almak için faciadan kurtulan göçmenlerin götürüldüğü Kalamata Limanı’nı ziyaret etmiş, göçmenlerin kendisine Yunan kıyı güvenlik takımlarının, tekneyi İtalyan sularına gerçek itmeye çalıştığını söylediğini aktarmıştı.

YUNANİSTAN AÇIKLARINDA FACİA

Yunanistan’ın Mora Yarımadası’nda bulunan Navarin’den 47 deniz mili uzaklıktaki memleketler arası sularda 14 Haziran’da sistemsiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi alabora olmuş, 82 kişi ölmüş, 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı’na getirilmişti.

Sivil toplum kuruluşu Alarm Phone’a nazaran teknede yaklaşık 700 kişi bulunuyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir