YKS tercih sonuçları açıklandı! Kontenjan doluluğu yüzde 99’u aştı

17 Haziran’da Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile başlayan ve 18 Haziran’a düzenlenen Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Lisan Testi (YDT) ile geride kalan YKS maratonunda imtihan sonuçları 20 Temmuz’da duyuruldu. 3 milyon 527 bin 443 adayın başvurduğu YKS’de tercihler 27 Temmuz- 8 Ağustos ortasında yapıldı. ÖSYM tercih sonuçlarının resmi internet adreslerinde yer alan ‘tercih sorgulama ekranı’ndan ilan edildiğini açıkladı. T.C. kimlik numaraları ile yerleştirme sonuçlarını öğrenen adaylar üniversite kayıtlarını 28 Ağustos-1 Eylül tarihleri ortasında yaptırabilecek. Elektronik kayıtlar ise 28-30 Ağustos tarihleri ortasında yapılacak.

BU YIL DAHA FAZLA KİŞİ YERLEŞTİ

Tercih sonuçlarının açıklanmasının akabinde YÖK, YKS ile ilgili istatistikleri paylaştı. Buna nazaran üniversitelerin genel kontenjanlarının doluluk oranı yüzde 99,8 olarak açıklandı. Üniversiteye yerleşenlerin sayısında da geçen yıla nazaran değerli bir artış kelam konusu. 2022 yılında 867 bin 224 aday örgün eğitim veren bir üniversiteye yerleşmişken bu yıl bu 923 bin 411 aday yerleşti. 2022 yılında açıköğretim hariç toplam yerleşen sayısı 850 bin 631 iken bu sayı 2023 yılında 898 bin 24 olarak gerçekleşti. Bu datalara nazaran, toplam yerleşen sayısı geçen yıla nazaran 47 bin 393 kişi olarak artış gösterdi.

2021 yılında boş kontenjanlar 169 bin iken 2022 yılında 17 bin, 2023 yılında ise (8 bin 828’i depremzede, 34 yaş üstü bayan ve şehit-gazi yakını için ayrılan kontenjanlar olmak üzere) toplam 25 bin olarak gerçekleşti. Yani geçen sene de olduğu üzere kontenjanların bu yıl da neredeyse tamamı doldu. 34 yaş üstü bayan, depremzede, şehit ve gazi yakını kontenjanı hariç tutulduğunda genel kontenjanların doluluk oranı yüzde 99,8 olarak gerçekleşti.

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE 24 BİN 677 EK KONTENJAN

Depremden etkilenen vilayetlerde ikamet eden adaylar için, yaşadığı vilayetteki üniversitelerin mevcut kontenjanlarına ek yüzde 25 oranında kontenjan tanımlanmıştı. Benzeri biçimde, depremzede adaylar için vakıf üniversitelerinin programlarında da 1’er kontenjan ayrılması kararı alınmıştı. Böylelikle depremzede öğrencilere toplamda 24 bin 677 ek kontenjan ayrıldı. YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar hususla ilgili yaptığı açıklamada ise şunları söyledi; “Herkes için yükseköğretim prensibiyle yola çıkarak, yükseköğretime erişimde fırsat eşitliğini temel siyasetimiz haline getirdik. Daha evvel yükseköğretim imkanlarından faydalanma fırsatı bulamamış 34 yaş üstü bayanlarımıza yönelik, devlet yükseköğretim kurumlarımızda, yaklaşık 21 bin ek kontenjan ayırdık. Bu kontenjanlar, bayanların eğitim ve meslek imkanlarına erişimlerini artırırken, toplumsal iştiraklerini güçlendirmeye de katkılar sunacaktır. Şehit ve gazi yakınlarımız için bu yıl birinci kere vakıf yükseköğretim kurumlarında 3 bin 774 kontenjan ayırdık. Böylelikle yükseköğretime erişimde dezavantajlı durumda bulunan adayların açılan ek kontenjanlara müracaat imkanını sağlamış olduk.”

BAŞKANDAN EK TERCİH HATIRLATMASI

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının akabinde ÖSYM ve YÖK liderlerinden açıklamalar da geldi. ÖSYM Lideri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy hem öğrencileri tebrik ederken hem de bir programa yerleşemeyen adaylara ek tercih hatırlatması yaptı. Ersoy bildirisinde, “2023-YKS yerleştirme süreci tamamlandı. Üniversite tahsilinizi en verimli halde tamamlayacağınıza, ülkemizin gelişimine büyük katkı sağlayacağınıza inanıyor her birinize farklı ayrı muvaffakiyetler diliyorum. Bir programa yerleşemeyen adaylarımızın ek tercih sürecini takip etmeleri gerekiyor. Ek yerleştirme sürecinde de profesyonel dayanak almanız faydalı olacaktır” dedi.

YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar ise “Merakla beklediğiniz 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları belirli oldu. İyi olmasını diler tüm gençlerimizi tebrik ederim” sözlerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir