Yerinde Dönüşüm projesine 5 günde 80 bin başvuru

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından deprem bölgesini süratle ayağa kaldırmak için hayata geçirilen “Yerinde Dönüşüm” projesine müracaatlar rekora gidiyor. Müracaat sayısı 5 günde 80 bine ulaştı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sosyal medya hesabından “Yerinde Dönüşüm” projesinin gördüğü büyük ilgiye dair paylaşımda bulundu. Özhaseki paylaşımında, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, zelzele bölgesindeki 11 vilayetimizi yine ayağa kaldırmak için 17 Temmuz’da başlattığımız ‘Yerinde Dönüşüm’ projemiz, depremzede kardeşlerimizden ağır ilgi görmeye devam ediyor. ‘Yerinde Dönüşüm’ projemizin 5. gününde müracaat sayısı 80 bine ulaştı. Beş gün içerisinde böylesi bir müracaat sayısına ulaşması, projemizin; vatandaşlarımız tarafından büyük bir teveccüh gördüğünün, ne kadar gerçek bir adım attığımızın ve ne kadar yanlışsız bir proje olduğunun en somut göstergesidir” tabirlerini kullandı.

“KIRMIZI ÇİZGİMİZDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Projeyle sarsıntı bölgesinin inşa ve ihya sürecinde Bakanlık olarak 4 kırmızı çizgiden asla taviz vermeyeceklerinin altını çizen Özhaseki, şunları kaydetti:

“İnşallah ‘Yerinde Dönüşüm’ ile dört kırmızı çizgimizden asla taviz vermeden, her bir kademesini Bakanlığımızın denetleyeceği bir süreç yürüterek kentlerimizi ihya edeceğiz. Vatandaşlarımızla el ele vererek 11 kentimizde hayatı canlandıracak ve inançlı, süratli bir inşa sürecini gerçekleştireceğiz.”

SIFIR TOLERANS UYGULANACAK

“Yerinde Dönüşüm” projesinde Bakanlığın taviz vermeyeceği 4 kırmızı çizgisi şöyle:

– Fay sınırlarının, fay kırıklarının üzerinde yapılaşma olmayacak.

– Sıvılaşmanın olduğu tabanlarda yapılaşmaya müsaade verilmeyecek.

– Dere yatakları asla imara açılmayacak.

– Mimarlık-mühendislik hizmetlerinde sıfır tolerans uygulanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir