Ümit Özdağ’dan canlı yayında ittifak açıklaması: Teorik olarak mümkün

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda CHP lideri ve Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na takviye veren Zafer Partisi’nin Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın yerel seçimlerde nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu olmaya devam ediyor.

CHP ve Zafer Partisi’nin 2024 Mart ayındaki seçimlerde yeni bir ittifaka imza atacağı argümanları siyasi kulislerde dolaşırken, Özdağ canlı yayında dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Halk TV’de Gündem Özel programına katılan Ümit Özdağ, gazetecilerin seçim ve gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

CHP ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. tipi için yaptıkları ittifakın 28 Mayıs’ta bittiğini tabir eden Özdağ, “Yerel seçimde Türkiye’nin her yerinde aday çıkarmak ve gayret etmek için hazırlanıyoruz. Önümüzdeki 10 ay içerisinde değişik siyasi paydaşlıklar olabilir. Biz bunların içinde olabilir miyiz teorik olarak evet” sözlerini kullandı.

Özdağ’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bir şeyi net söz edelim. Seçimlerin 2. tipinde Zafer Partisi’nin sığınmacılarla ilgili siyasetini kabul eden, 13 milyon sığınmacı ve kaçağı Zafer Partisi’nin programı doğrultusunda ve siyasi yetkilileri tarafından vatanlarına geri gönderilmesini kabul eden Kılıçdaroğlu’na takviye verdik. Biz Millet İttifakı ile değil CHP ile protokol yaptı. Terörle çabanın Zafer Partisi’ne verileceğin teminatını aldık. Bu süreç 28 Mayıs’ta bitmiştir. Başarılı bitmemesinin nedeni biz değil ittifaktaki diğer siyasi parti önderleridir.”

’10 AY İÇERİSİNDE DEĞİŞİK SİYASİ PAYDAŞLIKLAR OLABİLİR’

“Sizin elinizde 13 milyon sığınmacıyı vatanlarına yollayacak bir proje var mı yok. İstek var mı o da yok. Sorumluluğun kıymetli bir kısmı de buna itiraz eden o partilerin genel liderlerinin üzerinde. Türk halkı Zafer Partisi’nin samimiyetine hangi partiye oy verirse versin inanıyor. Özetle bu kazanılabilecek bir seçimdi lakin olmadı. O süreç de bizim için orada kapandı. Bundan sonraki sürece tesirli bir formda Anadolu Kalesi projesini ortaya koyarak, uyuşturucu baronlarıyla çaba siyasetimizi ortaya koyarak uğraşa devam edeceğiz. Kendimizi Türk halkına Türkiye’nin her yerinde aday çıkarmak ve uğraş etmek için hazırlanıyoruz. Önümüzdeki 10 ay içerisinde değişik siyasi iştirakler olabilir. Biz bunların içinde olabilir miyiz teorik olarak evet. Türkiye için iki ittifakın dışında 3. yol olarak varlığımızı ve politikalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

“Eğer bir şey yapacak olursak biz kelimeyi o denli evirip çevirmeyiz pat diye söyleriz. Bugün Türk siyasetindeki ittifakların bile niteliğinin aşikâr olmadığı bir ortamda 1994 seçimlerine benzeri bir seçime gidildiği dönemde Zafer Partisi tek başına seçime girebilmek için kararlılıkla ve süratle ilerliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir