Ülke ekonomisine İş’ten büyük katkı

Türkiye İş Bankası, Eylül 2022 prestijiyle etkin büyüklüğünü 2021 yıl sonuna nazaran yüzde 39.3 artışla 1.29 trilyon TL’ye yükselterek Türkiye’nin en büyük özel bankası pozisyonunu sürdürdü. Birebir periyotta nakdi kredi hacmini 711.6 milyar TL’ye, gayrinakdi kredi hacmini 229.3 milyar TL’ye çıkaran bankanın, iktisada sağladığı toplam kaynak meblağı 940.9 milyar TL’ye ulaştı.

İş Bankası’nın toplam mevduat hacmi, Eylül 2022 periyodunda 837.7 milyar TL olarak gerçekleşti. TP mevduat hacmi ise yıl sonuna nazaran yüzde 93.5 oranında artarak 324.3 milyar TL’ye yükseldi.

Banka, güçlü performansının yanı sıra memleketler arası kredibilitesinin bir sonucu olarak kaynak çeşitliliğini artırmaya devam ederek, pasiflerinin vadesini uzattı. Seküritizasyon programı kapsamında bayan teşebbüsçüler, yenilenebilir güç yatırımları ile konut finansmanında kullandırılmak üzere, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Milletlerarası Finans Kurumu’ndan (IFC) 227 milyon ABD doları meblağında kaynak sağladı.

İş Bankası bu devirde ayrıyeten Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 100 milyon ABD doları meblağında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansmanında kullanılmak üzere 5 yıl vadeli kredi mutabakatı imzaladı.

Kaynak temininin yanı sıra, plasman siyasetlerinde da sürdürülebilirliği önceliklendiren İş Bankası, entegre bir güç portföyü oluşturmak hedefiyle İş Güç Yatırımları A.Ş.’yi kurdu. Bu devirde, tarım alanındaki sürdürülebilirlik faaliyetlerine de devam eden banka, İmece Çalıştayları’nın birincisini ‘su’ temasıyla düzenledi.

Yılın birinci 9 ayında 38 milyar TL seviyesinde net kâr elde eden bankanın, sermaye yeterlilik oranı yüzde 22.1 düzeyinde gerçekleşirken, özkaynak büyüklüğü de 146.7 milyar TL’ye yükseldi.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, ilk 9 aylık finansal sonuçlara ait değerlendirmesinde, 2024 yılında 100. yaşını kutlayacak olan bankanın yaklaşık bir asırdır Türkiye’nin iktisadi gelişimine katkı sunduğunu vurgulayarak, “Sağlam finansal yapımızın dayanağı ve kaliteli hizmet sunumumuzla sağlıklı büyüme stratejisini kararlılıkla uygulayarak, ülke iktisadına takviye olmaya devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir