Türk çayının yeni tadı ‘çiçek çayı’ raflarda yerini aldı

Farklı bir tat olarak bölümde yerini alan eser, dünyada çayı en fazla tüketen ülkelerden biri olan Türkiye’de çay bitkisinin kullanım alanının geliştirilmesi açısından da değer taşıyor.

Geleneksel manada siyah ve yeşil çay olarak üretilen ve tüketilen Türk çayı ağına, son yıllarda yeni eserler olarak beyaz, oolong ve macha çayı eklendi. Ayrıyeten, soğuk çayın yanında üretilen çay pudrası da besin kesiminde yer buldu.

“Çiçek çayının kilogramını 5 bin liraya satıyoruz”

ÇAYMER Genel Müdürü Teoman Küçükmustafa, AA muhabirine, Türk çayının farklı lezzetlerde kullanılması için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Küçükmustafa, son iki yıldır laboratuvar ortamında devam eden çay çiçeğinden çay üretilmesi çalışmaların sonuç verdiğini vurgulayarak, ortalama 6 kilogram yaş çay çiçeğinden 1 kilogram kuru çiçek çayı ürettiklerini aktardı.

Yapılan çalışmaların akabinde elde edilen kaliteli çiçek çayını tüketici ile buluşturduklarını lisana getiren Küçükmustafa, çiçek çayı üretimi için çay çiçeği alımına da başladıklarını söz etti.

Küçükmustafa, geçen yıl aldıkları çay çiçeklerinden 20 kilogram çiçek çayı ürettiklerini anımsatarak, “Bu yıl talep olduğu için 50 kilogram çay çiçeği üretebilmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Çay çiçeğinin ekim ve kasımda toplandığının altını çizen Küçükmustafa, şu değerlendirmede bulundu:

“Geçen yıldan ürettiğimiz eserleri bu yıl satışa çıkarmıştık. Yurt içi ve yurt dışı online satışlarımız oldu, elimizde eser kalmadı. Bu yıl üreticilerimiz çok daha sıcak bakıyor ve kendi yerinden topladıkları kaliteli hoş çay çiçeklerini bize getiriyorlar. Aldığımız yeni eserleri laboratuvar koşullarında çeşitli süreçlere tabi tutuyoruz. Alınan çay çiçekleri özel bir kurutma tekniği ile kurutuluyor. Belirli ölçülerde kurutulduktan sonra içime hazır hale getiriliyor. Bilhassa mikrobiyolojik testler, küf tahlilleri yapılıyor. Sıhhat testleri de yapılarak çay çiçeği içmeye hazır hale getiriliyor.”

Küçükmustafa, çiçek çayının ilgi gördüğünü, piyasadan olumlu reaksiyon aldıklarını da söyledi.

Bu gelişmeler üzerine üretimi hızlandırdıklarını belirten Küçükmustafa, gelecek yıllarda üretimi daha da artırmayı hedeflediklerini tabir etti.

Küçükmustafa, AR-GE çalışmaları ve eserlerle yeni açılımlar yaptıklarını belirterek, “Çay çiçeğinden yapılan çiçek çayı da bu alanda yeni bir eser olarak kıymet görmeye başladı.” diye konuştu.

Sağlık açısından kıymetli olan bu eserin az üretilebildiğini vurgulayan Küçükmustafa, “Çiçek çayının kilogramını 5 bin liraya satıyoruz. Önümüzdeki yıl için fiyatlandırmayı şimdi yapmadık. Üretimimizi genelde 40 gramlık, 25 gramlık olarak paketliyoruz. Özel talebe nazaran de artırıp, azaltabiliyoruz.” dedi.

Çiçek çayı 3 dakika demlendikten sonra tüketilmeli

ÇAYMER AR-GE Sorumlusu Muhammet Çomoğlu ise çiçek çayının yumuşak içimli olduğunu söyledi.

Çomoğlu, kaynadıktan sonra bardakta 5 dakika bekletilen suya 1 tatlı kaşığı çiçek çayı konulmasını, 3 dakika demlendikten sonra da tüketilmesini önerdi.

Çiçek çayının 3 sefer demlenebildiğini anlatan Çomoğlu, ayrıyeten isteyenlerin başka çaylar demlendikten sonra üzerine bir kaç kesim çay çiçeği atarak harmanlayabileceklerini kelamlarına ekledi.

“Çay çiçeği doğal bir şifa kaynağı olarak tüketiliyor”

Merkezde misyonlu yüksek kimyager Havva Er, çayın antioksidanlar bakımından çok güçlü olduğunu, çay çiçeğinde de birebir özelliklerin tespit edildiğini aktardı.

Bilimsel araştırmaların, çay çiçeğinde bağışıklık sistemini etkileyen besinin yüksek ölçüde bulunduğunu gösterdiğine dikkati çeken Er, “Çay kateşinleri ve liteolin üzerinde yapılan klinik araştırmalarda, antioksidan, antikanser ve antiviral özellikler gösterdiği belirlendi. Bu bakımdan çay çiçeği doğal bir şifa kaynağı olarak tüketiliyor.” diye konuştu.

Er, çiçek çayının birinci defa ve az ölçüde üretildiğini de belirterek, şunları kaydetti:

“Çok kıymetli ve çok narin bir çiçek, çay çiçeği. Çin’de çay olarak tüketiliyor. Kozmetik alanında da tüketiliyor. Öksürüğe uygun geliyor ve balgam söktürücü özelliği var. Yaygın bir biçimde faydalı bir eser olarak tüketiliyor. Araştırmalarla çiçek çayı ile bir açığı kapattık. İnşallah daha fazla alanda kapatabiliriz.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir