TÜİK: Perakende satış hacmi Nisan’da yıllık yüzde 27,5 arttı

TÜİK, nisan ayına ait perakende satış endekslerini bugün yayınladı. Buna nazaran, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, bir evvelki aya nazaran yüzde 0,9 arttı. Tıpkı ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 0,4, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,9 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,5 azaldı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 27,5 arttı. Birebir ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 21,2, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 34,9, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 12,5 arttı.

CARİ FİYATLARLA AYLIK CİRO ARTIŞI YÜZDE 3,4 OLDU

Cari fiyatlarla perakende ciro bir evvelki aya nazaran yüzde 3,4 arttı. Tıpkı ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 2,8, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,1 artarken otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 2,3 azaldı.

PERAKENDE CİRO CARİ FİYATLARLA YILLIK YÜZDE 82,3 ARTTI

Cari fiyatlarla perakende ciro bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 82,3 arttı. Birebir ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 89,3, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 104,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 16,7 artış gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir