Trabzonspor Teknik Direktörü Bjelica, yarışmacı bir takım oluşturmak istiyor Açıklaması

Trabzonspor Teknik Yöneticisi Nenad Bjelica, “Buraya geldiğimiz birinci andan itibaren yarışmacı, güçlü, her maçta kazanmak için çaba eden ve kazanan bir grup oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bjelica, Otomobilim.com Konyaspor maçının hazırlıklarını sürdüren bordo-mavili kadronun idmanı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Hırvat teknik adam, Trabzonspor ile görüşmesinin uzun sürmediğini belirterek, “İki günlük bir mühlet oldu. Kulüp bana olan ilgisini net bir halde anlattı. Görüşmeler çok fazla uzamadan ben de orada olmak istedim. Herkes görüşlerini çok net ve süratlice söz ettiği için, iki gün süren kısa bir görüşme dönemimiz oldu.” diye konuştu.

“Buraya gelmeden evvel Trabzonspor’un çok büyük bir kulüp veTürkiye liginin son şampiyonu olduğunu, ne kadar büyük amaçlara koştuğunu bilen birisiydim.” diyen Bjelica, geldiğinde de bunu gördüğünü söyledi.

Bjelica, “Tabii ki sorunları olan bir kulübe geldiğimin farkındaydım. Zira bu problemler olmasaydı şayet, ben de burada olmazdım. Daima bir arada çalışarak bu meseleleri çözebileceğimizi düşünüyorum. Zira ben burada olmaktan ötürü çok memnunum ve geldiğimde de beklediğim şeyleri gördüğümü söyleyebilirim.” sözlerini kullandı.

“Kazanan kadro oluşturmak istiyoruz”

Trabzonspor’da meseleleri düzeltme ismine neler yapabileceği istikametindeki soruyu tecrübeli teknik adam, şöyle yanıtladı:

“Aslında 5 değil, 6 aylık bir gayeden bahsedebiliriz. Zira dönemin başında bir Üstün Kupa maçı da vardı ve bu grup kupayı kazanma başarısı gösterdi. Alışılmış ki kusurlar yapılmış olabilir. Bir şeyler yapmaya çalışıyorsanız, yanlışlar da yapabiliyorsunuz. Bu grubun tahminen gücünü gösteremediği, kendi düzeyinin altında oynadığı maçlar oldu. Biz de buraya geldiğimiz birinci andan itibaren yarışmacı, güçlü, her maçta kazanmak için çaba eden ve kazanan bir ekip oluşturmayı hedefliyoruz. Bu amaçlarımızı gerçekleştirmek ismine çok çalışmamız gerekiyor. Oyuncu kümesinde gördüğüm şeylerden bir tanesi de bizimle birlikte çalışmaya, bu uğurda çaba vermeye hazır olmalarıydı. Bu da beni memnun ediyor. Tek amacımız geçen sene Trabzonspor’un yakaladığı muvaffakiyetleri tekrarlayabilmek.”

“Gidecek ve kalacak oyuncular konusunda karar almadık”

Bordo-mavili çalıştırıcı, gelecek dönemin takım planlamasına başlamadıklarını lisana getirirken, “Gidecek ve kalacak oyuncular konusunda karar almadık. Zira ben şimdi iki gündür buradayım. İki idman yapma fırsatı bulabildim kadroyla ve yalnızca bir maç oynayabildik. Yalnızca 2-3 gün geçirdiğiniz beşerlerle ilgili erken karar almanın çok adil olacağını düşünmüyorum. Önümüzdeki haftalarda bu husus natürel ki gündeme gelecektir.” açıklamasını yaptı.

Türkiye liginin çok yarışmacı bir tertip olduğunu ve bunun son yıllarda çok daha fazla kendini gösterdiğini anlatan Bjelica, “Burada çok güzel hocalar, antrenörler ve futbolcular var. Kazanabilmek için çok çaba etmeniz gerek. Bizim işimiz, Trabzonspor’un bugününün dünden daha yeterli olması. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Bjelica, Trabzonspor’un geçen yıl yaşadığı şampiyonluk sonrası kutlamalara değinerek, “Kutlamalarla alakalı görüntüleri bana gönderenler oldu ve izledim. Bu görüntüleri izlediğinizde çok keyifli oluyorsunuz. Tüylerinizi diken diken eden imgeler. Biz de önümüzdeki dönem tıpkı muvaffakiyetleri ve birebir kutlamaları yaşayabilmek ismine var gücümüzle çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Hem bu dönemi en uygun formda tamamlayabilmek hem de gelecek döneme kazanımlarla başlayabilmek ismine kalan 7 maçın kendileri için çok büyük ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Bjelica, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki 7 maçlık süreci, bizler üzere çok kıymetli olduğunu düşünen oyuncularla birlikte oynayacağız. Bizimle bir arada kimlerin kalmak istediğini, kimlerin kalabileceğini ya da kimlere güvenebileceğimizi göreceğimiz bir süreç olacak. Oyuncularıma da bu 7 maçın benim için çok kıymetli olduğunu, her maçı kazanmak istediğimi ve bu 7 maçın tamamını kazanmak isteyen oyuncularla oynayacağımı söz etmiştim. Oyuncularımız da bu hususun bilincindeler. Yapmamız gereken, bu yıldan kazandıklarımızla birlikte çok daha yarışmacı, çok daha güçlü bir kadro oluşturabilmek. Alışılmış ki hem oyuncularımızla hem antrenörlerimizle hem de kulübümüzle yaptığımız bütün görüşmelerde bu sene ile önümüzdeki dönemin üzerine konuşuyoruz. Alışılmış ki yanlışlar yapılmış olabilir. Rastgele bir kimse de kişisel yanılgılar yapılabilir. Hem oyuncular hem kulüp tarafından olabilir. Ben de bu yanlışların üzerine gidip, bu yanılgıların neler olduğunu görüp, tekrar yapmamak ismine bütün oyuncularımızla ve antrenörlerimizle görüşmelerimi sürdürüyorum.”

“Taraftarları hayal kırıklığına uğratmak istemiyoruz”

Nenad Bjelica, Trabzonspor taraftarının dönem sonuna kadar kendilerine dayanak olmasını istediklerini belirtterek, “Onlara önümüzdeki döneme yönelik şunun kelamını verebilirim; yarışmacı bir ekipleri olacak ve bütün maçlarda 1. dakikadan 90. dakikaya kadar daima çaba eden, her vakit çalışan ve her şeyini veren bir ekip görecekler. Zira çalıştırdığım bütün kadrolarda daima bu türlü olmuştur. Bunun kelamını verebilirim.” formunda konuştu.

Taraftar dayanağının kıymetine dikkati çeken Hırvat teknik adam, “Onları hiçbir vakit hayal kırıklığına uğratmak istemiyoruz. Hayal kırıklığından kastım, sonuçlar değil aslında. Zira maçları kazanabilir, kaybedebilir ya da berabere kalabilirsiniz. Değerli olan sizi izleyen taraftarlarınızı hayal kırıklığına uğratmamaktır. Bizim kadromuz da maç ne kadar sürerse sürsün bunu yapacak. Önümüzdeki 1,5 aylık süreçte her şeyi daha âlâ görebilme ve daha düzgün yapabilme talihimiz olacak. Bu sene elde edeceğimiz tecrübesi, önümüzdeki dönem başarılı olabilmek ismine kullanacağız. Bu dönem bir oyun stili, bir oyun tarzı yaratmaya çalışacağız. Bu da çalışarak olacak. Şunu da söyleyebilirsiniz, ‘Bu bir risk!’. Zira kendi yaratmadığınız bir grupla uğraş etmeye çalışıyorsunuz. Bunun bir risk olduğunu kabul edebiliriz fakat ben bu riski alıyorum.” tabirlerini kullandı.

Bjelica, transfer gündemlerinde Hırvat oyuncular olup olmayacağıyla ilgili, “Oyuncu konusunda kulübümüzün stratejisine bakacağız. Bir görüşmemiz natürel ki olacak. Son yıllarda bilhassa Hırvat futbolunun yükselişte olduğunu, Hırvat oyuncuların üst düzeylerde oynadığını görebilirsiniz. Olağan ki bunların içerisinde maliyetli oyuncular da var. Lakin ben oyuncu seçerken pasaportuna bakan birisi asla olmadım. Benim oyuncularda baktığım ve aradığım tek kural, futbol karakteri ve futbol mantalitesidir. Şayet futbol karakterleri, mantaliteleri bize uyuyorsa, Trabzonspor için alanda çaba edecek ve her şeyini verebilecek bir oyuncuysa olağan ki ekibimize katılabilir. Bunun için Hırvat ya da öbür bir milletten olması beni ilgilendirmez. Zira benim aradığım husus bu değil. İnsanların pasaportuna bakmam. Alışılmış ki Hırvat oyuncular da gelebilir lakin benim önceliğim her vakit bu olacak.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: AA / Selçuk Kılıç – Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir