THY Yönetim Kurulu Başkanı: Kabin memuru alımında eşimin yeğeni bile elendi

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Lideri Prof. Dr. Ahmet Bolat, kabin memuru alım süreciyle ilgili yaptığı açıklamada, “Benim kitabımı okuyun’, ‘benim seminerime girin’ ya da ‘şunu yaparsanız işiniz garanti’ vs yolu ile sizlerin azminizi suistimal edenlere fırsat vermeyin. Arkadaşlar, benim eşimin yeğeni elendi İngilizceden. Buradan kıstas alabilirsiniz” dedi.

THY kabin memuru alım süreçlerini denetleyen Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Lideri Prof. Dr. Ahmet Bolat, husus ile ilgili toplumsal medya hesabından açıklamalarda bulundu. “Değerli arkadaşlar, bilhassa kabin süreçlerimize giren aday arkadaşlar, bu notlarım size” başlıklı bir paylaşım yapan Bolat, şunları kaydetti:

“Öncelikle, ‘benim kitabımı okuyun’, ‘benim seminerime girin’ ya da ‘şunu yaparsanız işiniz garanti’ vs yolu ile sizlerin azminizi suistimal edenlere fırsat vermeyin. Arkadaşlar, benim eşimin yeğeni elendi İngilizceden. Buradan kıstas alabilirsiniz. O kadar çok söylentiler ortada dolaşıyor ki, ben bile şaşırdım. Hele bir tane aday 165 cm olduğunu fakat uzunluk kilo değerlendirmesinde, bilhassa 159 cm çıkarmak için çenesine bastırıldığını argüman etti. Bir dostumu da ortaya sokarak devreye girmemi rica ettiler. Ben de girdim. Bu hanım kızı şirkete davet ettik. Başhekimiz Deniz Bey de bize çelik inşaat metresi getirdi. Ayakkabılar çıkarıldı, aday dimdik duvara dayandırıldı ve bir kitabı tam duvara hizalayarak başının üzerine tam sıfıra indirdik. Ve kalem ile kitabın ucunu duvara işaretledik. Deniz aşağıda metrenin ucunu tuttu ve ölçtük. Kaç çıktı dersiniz? 159 cm. ‘Bak bu senin uzunluk ölçün’ dedim. Okur musun, kaç cm. Bu seferde kızımız lakin 1 cm ile elenir mi dedi. Evet, eledik.”

“Eğitim binasına baskın yaptık”

Yaptığı kontrollerin akabinde izlenimlerini anlatan Bolat, “Başka neler var, neler. Kimi ergenlikte antidepresan kullanmış, e-nabıza isyan ediyor. Kimi bel fıtığını gizlemeye çalışıyor. Tüm bu kısıtlar ilanlarımızda açıkça yazıyor arkadaşlar. Yani kurallar baştan belirli. Sıhhatleri konusunda çok tezli olarak itiraz eden 5-10 kişiyi yeni tahlilileriyle bir arada bir defa daha tıbbi değerlendirmeye yolladım. Lakin bugüne kadar olumluya dönen olmadı. Son olarak eğitime alınan adayları hem göreyim hem de eğitmenlerimize kolay gelsin demek istedim. Geçen Cuma kimseye haber vermeden yanıma kabin liderimiz Hasret Öncel’i de alarak eğitim binasına resmen ‘baskın yaptık’, ya da ‘teftiş ettik’ diyelim. 6 sınıfta yaklaşık 150 kadar adayı tek tek tanımaya çalıştım. Hepsi en az lisans mezunu. Havacılık bitirenler de var, İngilizce öğretmen olanlar da. Çince, Almanca ve Fransızca bitirenler de var, iktisat yahut işletme bitirenler de. TGS’de çalışanlardan ve uçan şeflerden girenler de olmuş. Hepsi ismine çok sevindim” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir