Tesla süper bilgisayarını tanıttı! Trafo dayanamadı

Dojo, Tesla’nın sıfırdan yapay zeka makine tahsili ve daha özel olarak araç filosundan gelen görüntü bilgilerini kullanarak tahlil etmek için oluşturulmuş kendi özel muhteşem bilgisayar platformu. Araba üreticisi, halihazırda dünyanın en güçlülerinden biri olan NVIDIA GPU tabanlı büyük bir harika bilgisayara sahip, lakin yeni Dojo özel imal bilgisayar çipleri ve Tesla tarafından tasarlanan tüm altyapıyı kullanıyor.

TESLA’NIN YENİ ÜSTÜN BİLGİSAYARINA ELEKTRİK ŞEBEKESİ YETMİYOR

Tesla, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen AI Day etkinliğinde yeni muhteşem bilgisayarı Dojo’yu tanıttı. Şirket geçtiğimiz yıl da yapay zeka takviyeli bilgisayarı hakkında ayrıntılar vermişti. Ancal geçtiğimiz yıl bilgisayarı kanlı canlı görememiş, onu yerine birtakım donanımları bizlerle paylaşılmıştı.

Günümüze geldiğimizde ise Tesla, yeni Dojo harika bilgisayarını ve geçtiğimiz yıl içerisinde kaydedilen ilerlemeyi gözler önüne serdi. Özel üretim muhteşem bilgisayar, Tesla markalı araçlardan gelen manzaraların tahlilleri konusunda değerli bir adım olarak nitelendiriliyor. Bu sayede şirketin otonom araç çalışmalarının da hızlanması bekleniyor.

Shiftdelete.net’in haberine nazaran Tesla, geçtiğimiz yıldan bu yana hayli kıymetli gelişme kaydettiğini lisana getiriyor. Şirket, 6 GPU’nun yapacağını tek bir Dojo işlemcisinin yapabileceğini argüman etti. Ayrıyeten yeni bilgisayar sayesinde maliyetlerin de düşeceği söz edildi.

Şirket ayrıyeten tek bir Dojo işlemci kümesinin 3 ila 4 tam yüklü harika bilgisayar rafına muadil olduğu savında. Tesla, büyük bir tam ana bilgisayar oluşturmak için ana bilgisayar arabirimini direkt sistem tepsisine entegre edebilecek. Tesla, bu sistem tepsilerinden ikisini ana bilgisayar düzeneğiyle tek bir Dojo kabinine sığdırabileceğini söz ediyor.

Elektrikli araba üreticisi, birinci “Dojo Exapod”u oluşturmak için gereken altyapıyı geliştirmeye ve test etmeye devam ediyor. Şirket, Dojo kabinlerine güç sağlamak için kendi yüksek güçlü soğutma ve güç sistemlerini geliştirmek zorunda kaldıklarını aktardı. Zira sistem birinci test edilmeye çalışıldığında bölgeye elektrik sağlayan trafonun yükü taşıyamadığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir