Tepkilerin Odağındaki Sadullah Ergin Kendini Savundu: ‘Ne Savcıyım Ne Hakim!’

Ergenekon ve Balyoz davalarının görüldüğü sırada AK Parti’den Adalet Bakanlığı yapan DEVA Partili Sadullah Ergin, CHP listelerinden Ankara 1’inci bölge 4’üncü sıradan milletvekili adayı gösterilmişti. Reaksiyon çeken karar sonrasında Ergin kendini savundu.

Millet İttifakı’nda bulunan partilerden biri olan DEVA Partisi, seçimlere CHP listelerinde katılma kararı vermişti.

CHP’nin aday listelerinde DEVA Partili 25 siyasetçi yer aldı.

Bu isimlerden en çok reaksiyon çeken ise eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin oldu.

Yakın periyot Türkiye’sinin en tartışmalı davalarından Ergenekon ve Balyoz davaları sırasından Adalet Bakanlığı yapan Ergin, tepkiler sonrasında kendisini savundu.

Murat Çelik, Posta Gazetesi’ndeki köşe yazısında Ergin’in şu söylerine yer verdi;

“Murat Bey, bu hususta daha evvel açıklamalarım oldu. Yeniden anlatırım ancak çok ayrıntılı, çok uzun konuşulması gereken bir mevzu bu. Siz benden, köşe yazınızda kullanmak üzere bir yanıt istiyorsunuz. Yani kısa, öz olmalı söyleyeceklerim. O vakit şu kadarını söyleyebilirim”

“O devrin şartlarını hatırlayın… Birileri davanın avukatıyım, birileri savcısıyım derken, Adalet Bakanı’nın esamesi okunur mu? O denli bir devir ve davada bakan ne yapabilir?”

“Kaldı ki, adalet bakanları yargılama faaliyetlerinin bir kesimi değillerdir. Anayasa’ya nazaran olamazlar da esasen. Adalet bakanları ne savcılık yapabilirler ne hakimlik yapabilirler. Ben de yapmadım.”

KÖŞE YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir