TBMM Başkanı Şentop, ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını değerlendirdi Açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD Lideri Joe Biden’ın 1915 olaylarına ait açıklamasına reaksiyon göstererek, “Birkaç bin kişilik Ermeni diasporasını şad etmek için yapılan açıklamalar, ABD- Türkiye ilgilerine gölge düşüren bir mahiyet meydana getiriyor. Bunu göze alacak bir pahada görmek, siyasetçi açısından bir körlüktür, bakış eksiliğidir.” dedi.

Şentop, AB Parlamento Liderleri Tepesi’ne katılmak üzere geldiği Çekya’nın başşehri Prag’da, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AB Parlamento Liderleri Tepesi’nde, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Meclis Başkanı Annita Dimitriu’nin Kıbrıs üzerinden Türkiye‘ye yönelik söylediği kelamların sorulması üzerine Şentop, toplantının genel çerçevesinin Rusya-Ukrayna Savaşı olduğunu söz etti. Bu tıp toplantılarda bazen Yunanistan’ın, daha yüklü olarak da GKRY temsilcilerinin Türkiye‘ye sataşmaya yönelik tabirler kullandığını lisana getiren Şentop, “Onlar gösteri yapmak niyetiyle, kendi ülkelerinde bir siyasi rant oluşturduğunu düşündükleri için bu cins konuşmalar yapıyorlar, onun için bu formda hareket ediyorlar. Yoksa problemin gerçek durumuyla ilgili tarihi, türel olarak bir bilgi sahibi değiller. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1960’da kuruluşu, onu kuran Zürih ve Londra muahedeleri üzere şeyleri muhtemelen hayatında birinci sefer duymuş olabilir. Temel sıkıntı gösteri yapmaktı.” diye konuştu.

“GKRY ve Yunanistan’ın vakit zaman AB siyasetlerini etkilediğine” dair kanaatin olduğunu lakin bu görüşe katılmadığını belirten Şentop, bunların birer mazeret olarak kullanıldığının altını çizdi. Kelam konusu iki ülkenin AB’ye direkt bir yararı olmadığına işaret eden Şentop, “AB’nin üretmiş olduğu refahı tüketici ülkeler konumundalar. Ne AB’ye ne de AB’nin siyasetlerine yararı, tesiri olmayan küçük ülkeler bunlar. Türkiye‘yi AB’ye dahil etme konusunda genel olarak siyasetlerde zahmetler var. Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın kimi açıklamalarını mazeret ediyorlar. Son gelişmeler Türkiye‘nin bölgesinde değerini artırdığı üzere AB- Türkiye ilgileri bakımından da Türkiye‘nin ehemmiyetini artırdı.” değerlendirmesinde bulundu.

– ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına tepki

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, ABD Lideri Biden’ın 1915 olaylarına ait açıklamasının hatırlatılması üzerine, Biden’in açıklamasının sürpriz olmadığını, geçen yıl olduğu üzere bu yıl da bu türlü bir açıklama yapmasının beklendiğini söyledi.

Biden’ın bugün prestijiyle 2024’te yapılacak ABD seçimlerinde adaylığını açıkladığını anımsatan Şentop, şöyle devam etti:

“ABD’de bir Ermeni lobisi var. Gücü çok abartılıyor olsa da onları şad etmek için bu tıp açıklamaları yapıyorlar. Bu açıklamaların hukuken, siyaset bakımından, Türkiye-Ermenistan alakaları bakımından, Ermenistan’da yaşayan beşerler açısından bir temeli yok, aksine ziyanı var. Ermenistan’ın bulunduğu bu bölgede ekonomik, siyasi ve müreffeh bir ülke olarak varlığını sürdürülebilmesi Türkiye, Azerbaycan ve komşu ülkelerle münasebetlerini olağan bir seviyeye getirmesiyle mümkündür. Halbuki bu tıp açıklamalar tuzu kuru birtakım diaspora Ermenilerini tatmin etse de Ermenistan’da yaşayan halk için yararlı şeyler değil. Siyaset ve hukuk bakımından da çok yanlış. Birkaç bin kişilik Ermeni diasporasını mutlu etmek için yapılan açıklamalar, ABD- Türkiye ilgilerine gölge düşüren bir mahiyet meydana getiriyor. Bunu göze alacak bir pahada görmek, siyasetçi açısından bir körlüktür, bir bakış eksikliğidir.”

Türkiye olarak biz çok rahatız. Bizim tarihimizin geriye dönük binlerce yıllık periyodunda utanacağımız, başımızı öne eğeceğimiz hiçbir olay yoktur.” diyen Şentop, “Biz bu itimatla hareket ettiğimiz için Cumhurbaşkanı’mız, başbakanlığı devrinde ‘arşivleri açma’ daveti yapmıştı. Biz, ‘Bu iş tarihçilerin, bilim adamlarının işi olsun’ diyoruz ve gerçekler bu formda ortaya çıksın. Bu davetimize hiç karşılık alamadık. Kimlerin tarihi gerçekliklerin ortaya çıkmasından korktuğu böylelikle anlaşılmış oluyor. Biz, Ermenistan ve Türkiye dışında üçüncü ülkelerin araştırmacılarını davet ediyoruz; gelsinler Türkiye’ye araştırsınlar. Bu, siyasetçilerin, parlamentoların karar vereceği bir bahis değil.” sözlerini kullandı.

ABD’nin, insanların kanıyla ve sömürüyle anılan ülkelerden biri olduğunu söyleyen Şentop, “Böyle ülkelerin kalkıp Türkiye üzere tarihinde iftihardan, övünçten, insanlıktan öteki nitelendirilecek şeyleri olmamış bir ülkeyi bu halde itham etmesi acınacak bir durumdur. Çok yakın vakte kadar ABD’de beşerler renginden ötürü rencide ediliyordu. ABD’deki soykırımlar bütün herkesin bildiği konular. Bu türlü bir kanlı ve zulümle dolu tarihe sahip ülkenin kalkıp da diğer ülkelere birtakım değerlendirmeler yapması acınacak durumdur.” dedi.

Kaynak: AA / Aykut Yılmaz – Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir