Tartışmalı yönetmenlerin Venedik Film Festivali’ne katılması tepki çekti

Bu sene 30 Ağustos – 9 Eylül tarihleri ortasında düzenlenecek olan 80. Venedik Sinema Festivali için geri sayım başladı. Heyet başkanlığını “La La Land” filminin ödüllü yönetmeni Damien Chazelle’in üstlendiği şenlikte bu yıl merakla beklenen pek çok üretim bulunuyor.

Yarışmada usta direktörler David Fincher, Sofia Coppola, Ava DuVernay, Michael Mann, Bradley Cooper ve Wes Anderson’ın merakla beklenen sinemaları bulunuyor.

Roman Polanski, Woody Allen ve Luc Besson üzere direktörlerin şenliğe katılması ise kimi kısımların yansısını çekti. Üç direktör de taciz suçlamalarının maksadı olmuştu.

Woody Allen

Üvey kızı Dylan Farrow tarafından Woody Allen‘a yöneltilen ve Allen’ın reddettiği cinsel istismar tezleri, pek çok ünlü ismin Allen’la ortasına ara koymasına ve onunla çalışmayı bırakmasına yol açmıştı.

“The Piyanist” sinemasıyla tanınan Roman Polanski, 1978 yılında 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüzle suçlanıp karar giydikten sonra ABD’ye kaçmıştı. Fransız yönetmen Luc Besson ise kendisine yöneltilen taciz tezlerini reddetmişti.

Roman Polanski

FESTİVAL YÖNETİCİSİ DİREKTÖRLERİ SAVUNDU

Hollywood Reporter’a konuşan Şenlik yöneticisi Alberto Barbera, direktörleri savunan tabirler kullandı. Barbera, Polanski için “Bir insanın sorumluluklarıyla bir sanatkarın sorumlulukları ortasında neden ayrım yapılamadığını anlamıyorum” dedi.

Kendisini yargıç olarak değil şenlik yöneticisi olarak nitelendiren Barbera “Ben sinemaların artistik istikametlerini yargılarım. Polanski’nin sinemasını Venedik’te göstermemek için bir neden göremiyorum” tabirlerini kullandı.

Luc Besson

Roman Polanski’nin “The Palace” Woody Allen’ın “Coup de Chance” ve Luc Besson’un “Dogman” sinemaları Venedik Sinema Festival’inde gösterilecek.

Woody Allen, şenliğe katılacağını doğruladı. Besson iştirakiyle ilgili yorumda bulunmazken Polanski’nin şenliğe katılmayacağı biliniyor.

VENEDİK SİNEMA ŞENLİĞİ’NDE YARIŞACAK SİNEMALAR İÇİN TIKLAYIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir