Son Dakika: Yunanistan’dan Adalara hukuka aykırı zırhlı araç sevkıyatı

Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar’a yönelik milletlerarası hukuku çiğneyen faaliyetleri görüntülendi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, Ege’de misyon uçuşu icra eden Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin İHA’lar bir hareketlilik tespit ederek, Yunanistan’a ilişkin iki çıkarma gemisinin Midilli ve Sisam’a seyir halinde olduğunu belirledi.

Söz konusu gemilerin GASA statüsündeki Midilli’ye 23, Sisam’a ise 18 taktik tekerlekli zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Zırhlı araçların ABD tarafından Dedeağaç Limanı’na gönderilen araçlardan olması dikkati çekti.

“KABUL EDİLEMEZ”

Güvenlik kaynakları, 18 Eylül ve 21 Eylül’de yaşanan bu olayları Yunanistan’ın Türkiye’ye yakın adaları silahlandırmaya ve GASA statüsünü ihlal etmeye devam ettiğinin en açık göstergesi olarak nitelendirdi.

GASA’lara bilhassa ABD tarafından hibe edilen silahların yerleştirilmeye çalışıldığını söz eden kaynaklar, yapılan diyalog ve düzgün komşuluk davetlerine karşı NATO’da müttefik olan Yunanistan’ın milletlerarası hukuk ve müttefiklik ruhuna muhalif bu saldırgan aksiyonlarını “asla kabul edilemez” olarak kıymetlendirdi.

Yunanistan’ın bu iki adanın gayri askeri statüsünü uzun yıllardır ihlal ettiğini, buralara silah konuşlandırdığını vurgulayan güvenlik kaynakları, bu son sevkiyatlarla da ABD’nin hibe ettiği taktik tekerlekli zırhlı araçlarla bu adalardaki araçların kimilerini değiştirdiğine dikkati çekti.

Türkiye’nin problemlerin diyalog ve milletlerarası hukuk kapsamında tahlile ulaşmasına yönelik eforlarının yanı sıra tahlil için bir ortaya gelinmesine yönelik davetlerini hatırlatan kaynaklar, “Yunanistan’ın tüm davetlere karşılık toplantılara dahi katılmaması ve bu üslup provokasyonları yapması tansiyonu kimin artırdığının, kimin uzlaşmaz, saldırgan ve hukuksuz faaliyetler içinde olduğunun açık göstergesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir