Son dakika haberi: Erdoğan, Türkiye Yüzyılı programında konuşuyor

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Türkiye Yüzyılı programında konuşuyor. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Cumhuriyetimizin birinci asrının son yılına hazırlandığımız şu günde Türkiye Yüzyılı’nın ahdi için bir ortaya geldik. İnşallah Türkiye Yüzyılı’nı da ulusal hafızamıza kazıyacağız.

Osmanlı devletiyle birlikte milletimizi tarihe gömmek isteyenler bu sefer direkt karşımıza çıkmadılar. Bunun yerine en elverişli gördükleri aracı kullanarak Anadolu’yu işgal ettiler. Milletimiz, yurdunu alçaklara uğratma sakın diyerek son bir silkinişle ulusal çabayı başlattı ve zafere ulaştırdı. Anadolu’daki üçüncü büyük devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilanıyla kendi içinde pek çok merhale ve çabayı barındıran yeni bir periyoda adım attık.

Cumhuriyetimiz maalesef bir asrın değerli kısmında kendi içinde barışık yaşayamadı. Emperyalistlerin ülkemiz üzerindeki hesapları hiç eksik olmadı. Bu kirli hesaplarda kullanılan maşalar da hiç eksik olmadı. Dün vardı, bugün de var. Ülkemiz ulusal iradenin üstünlüğüne dayanmak yerine, vesayet güçlerinin güdümünde kalan idarelerin elinde altın değerinde yıllarını heba etti. 

Şehit Başbakan Menderes’in, “Yeter, kelam milletin” diyerek başlattığı demokrasi ve kalkınma atağı, idam sehpasında kesintiye uğradı. Merhum Özal’ın “Devlet, millet içindir” diyerek ülkeyi tekrar demokrasi ve kalkınma rotasına sokma teşebbüsü koalisyon periyotlarının kaosu içinde kaybolup gitti. Birebir formda merhum Demirel’in, merhum Ecevit’in, merhum Erbakan’ın, merhum Türkeş’in ülke için başlattığı teşebbüsler daima darbe ve vesayet duvarına çarptı. 

Milletimizin teveccühüyle ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz 2002 Kasım’ında bu türlü bir Türkiye mirası aldık. Elbette Cumhuriyetimizin birinci 80 yılında başlatılan, bir kısmı sonuca ulaşan hoş işler vardı. Fakat ülkemizin ulaşmış olması gereken kalkınma ve milletimizin sahip olması gereken demokrasi düzeyiyle bulunduğumuz yer ortasındaki fark çok büyüktü. Biz işte bu anlayışla Türkiye’yi 20 yıl boyunca daima “Durmak yok, yola devam” diyerek büyüttük. Geliştirdik, güçlendirdik, zenginleştirdik. 

“20 YIL DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ MİSALİ YALNIZCA ÇALIŞMAKLA GEÇMEDİ”

Tıpkı 15 Temmuz’da olduğu üzere yeri geldiğinde bize canı kıymetine sahip çıkan milletimizin dayanağıyla, ülkemizin asırlık kayıplarını 20 yılda telafi edecek çalışmalar gerçekleştirdik. Sanılmasın ki bu 20 yıl dikensiz gül bahçesi misali yalnızca çalışmakla geçti. Yurt içinde ve yurt dışında emperyalistlerin, vesayetçilerin ve darbecilerin ne kadar aparatı varsa hepsi de üzerimize salındı. Yeri geldi bildiriler yayınladılar. Yeri geldi tuzaklar kurdular. Yeri geldi bürokratik oligarşiyi, yeri geldi terör örgütlerini harekete geçirdiler. Partimizi kapatmaya kalktılar. Bunlarla kalmayıp direkt silaha da sarıldılar. Biz hiçbir vakit şikayet etmedik, daima uğraş ettik. Demokrasi ve kalkınma adımlarımıza çelme takındığımızda tahlili yalnızca milletin sinesinde aradık. Cumhuriyetimizin birinci yüzyılının en kritik demokrasi ve kalkınma atılımını her türlü siyasi, toplumsal sınıflamaların ötesine geçen ortak akılla, iradeyle, vicdanla gerçekleştirdik. Geçmişte ayrıştırılmaya çalışılan kim varsa Türkiye’nin birinci yüzyılının son 20 yılına sığdırdığımız bu büyük ihtilale katkı vermiştir. İnancından ötürü dışlanan Müslümanın, lisanından ötürü ayrımcılığa uğrayan Kürdün, mezhebinden dolayı baskı gören Alevinin, kısaca bu ülkede herkesin yanında olduk, çabasına takviye verdik, kayıplarını telafi ettik.

“KÜRESEL VESAYETE MEYDAN OKUDUK”

Sadece Ayasofya’ya cami olarak açmış olmamız bile global vesayete karşı gerçekleştirilmiş bir büyük meydan okumadır. Kendisini hangi ideoloji, inanç ve köken kavramıyla tabir ederse etsin bu tarihi periyotta hakkın, hakikatin, doğrunun yanında yer alan her bir vatandaşıma şükranlarımı sunuyorum. 

Ne diyor gönül sultanı: Aşk ile yürüyen sırtında dünyayı taşır, aşksız yürüyen vücut diye ceset taşır. Ulusal iradeyi güçlendirerek vesayeti adım adım gerilettik. Demokrasiyi güçlendirerek, darbelere taban hazırlayan kaideleri birer birer ortadan kaldırdık. Takip eden değil, takip edilen bir ülke haline geldik. Bugün Türkiye Yüzyılı için milletimizin karşısına bu türlü bir müktesebatla, karneyle çıkıyoruz. Rabbimize her gün, her an bize bu türlü bir milletin mensubu olma gururunu bahşettiği için dua ediyorum. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir