Sivas’ta hastanede deprem ve yangın tatbikatı! Gerçekçi makyaj yapıldı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan zelzele ve yangın tatbikatına Ulusal Medikal Kurtarma Takımları (UMKE), Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) takımları, Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü çalışanı ile hastane çalışanları katıldı.

Senaryo gereği, Sivas’ın Ulaş ilçesinde 5.1 büyüklüğünde zelzele meydana geldi.

Deprem sonrası Bayan Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yıkılma ve çatlamalar meydana geldi.

Ayrıca hastanenin jeneratör dairesinde bulunan yakıt tankındaki sızıntı nedeniyle de yangın çıktı.

Yangın sonrası bölgeye gruplar sevk edildi. İtfaiye takımları yangına müdahale ederken, özel kıyafetli takımlar ise binada yangında mahsur kalanları kurtardı.

Yaralılar ambulanslarla hastaneye sevk edildi. Tatbikat muvaffakiyetle tamamlandı. Tatbikatta senaryo gereği yaralılar için gerçekçi makyajlama yapıldı.

Tatbikat hakkında bilgi veren SCÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Lideri Doç. Dr. Çağlar Yıldız, “İnşallah bu gerçekleştirdiğimiz tatbikatın gerçeği ile karşılaşmayız.

Ama bu üzere durumlara da hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bizler de bugün tüm kurumlarımızla hoş bir uyum örneği göstererek çok uygun bir tatbikatı gerçekleştirmiş olduk. Biz nizamlı olarak bu tatbikatı yapıyoruz. Çok ciddiye alarak yapıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir