Şifa deposu Gilaburu hasadı başladı

Sivas’ın Gemerek ilçesinde bilhassa su kenarlarında çokça yetişen Gilaburu meyvesi hasadı başlandı. İçerdiği yüksek orandaki vitamin ve mineraller nedeniyle hudut ve gerilime bağlı uykusuzluğa, kalp ve damar hastalıklarına, ödem ve ödeme bağlı şişkinliğe, kabızlık üzere bir çok hastalığa düzgün geldiği bilinen bu meyve halk ortasında ise böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde yaygın olarak kullanılıyor. Makas yardımıyla tek tek toplanan gilaburu meyvesinin suyu içilerek, reçeli, kompostosu yapılarak tüketilebileceği üzere meyve olarak da yenilebiliyor.

Bir çok hastalığa uygun geliyor
Mustafa Karakılıç, Gilaburu meyvesinin bir çok hastalığa düzgün geldiğini belirterek, “Bu etrafta İç Anadolu Bölgesinde aşağı üst bütün bağ ve bahçelerde yetişir. Hasadı makas yardımıyla yapılıyor. Topladıktan sonra suda 20 gün bekletiyoruz. Sıkarak yahut meyvesini yiyerek tüketebiliyoruz. Tıpkı vakitte marmelatını ve reçelini yapabiliyoruz. Bir çok hastalığa yararı var” tabirlerini kullandı.

Böbrek taşlarını düşürüyor
Sızır kasabasından Fevzi Göksu, Gilaburu meyvesinin böbrek taşlarına âlâ geldiğini söyleyerek, “Gilaburu hasadına başladık. Gilaburu sızır ve etrafında yetişen çok kıymetli bir meyvemizdir. Kışın bunu biriktirir turşu yaparız. Sonra bu turşuları sıkarak suyunu içeriz. Böbrek taşlarına çok uygun geldiği söyleniyor. Su ne kadar çok olursa bu meyvede o kadar verimli oluyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir