Şentop:  AB’nin, bazı ülkelerin kaprislerine, manasız siyasi ve dini ön koşullarına esir olması kabul edilemez

AVRUPA Birliği (AB) Parlamento Liderleri Tepesi’ne katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Güney Kıbrıs Rum İdaresi ismine toplantıya katılan Anita Dimitriu’nun, ‘ Rusya‘nın Ukrayna’yı işgali Kıbrıs’ın işgaliyle aynı’ benzetmesine reaksiyon göstererek, “AB’nin, kimi ülkelerin kaprislerine, manasız siyasi ve dini ön şartlarına esir olması kabul edilemez” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AB Parlamento Liderleri Doruğu’nda ‘ Rusya‘nın Ukrayna saldırısı ve AB’nin genişlemesi’ konulu 1’inci oturumunda yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs Rum İdaresi ismine toplantıya katılan Anita Dimitriu’nun, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini ‘Kıbrıs’ın işgaliyle aynı’ benzetmesine reaksiyon gösterdi. Şentop, “AB’nin, kimi ülkelerin kaprislerine, manasız siyasi ve dini ön şartlarına esir olması kabul edilemez” dedi. Şentop, Türkiye’nin müdahalesinin Zürih ve Londra muahedeleri çerçevesinde garantörlük haklarından kaynaklandığını söyledi.

‘BELKİ YAŞI YETMEZ’

Meclis Lideri’nin konuşmasına işgal tezini sürdürmesi karşısında Şentop tekrar kelam alarak, adadaki türel durumu tarihleriyle anlattı. Şentop’un Rum İdaresi ismine konuşan temsilcinin yaşının genç olmasına atıfta bulunarak, “Belki yaşı yetmez” dedi. Meclis Başkanı Şentop’un konuşmasına cevap için tekrar kelam alan Rum temsilci bu sefer de Başkan’ın konuşmasındaki ‘yaş’ ifadesi için “Cinsiyet ayrımcılığı yapıyor. Bayan olduğum için bu biçimde konuşuyor. Cinsiyetçi yaklaşımı reddediyorum. Bayanlara karşı bu türlü bir yaklaşımı kabul mü edeceğiz” dedi. Şentop da bir sefer daha kelam alarak, cinsiyet ile ilgili rastgele bir husus geçmediğine vurgu yaparak kelamlarının bu formda çarpıtılmasına tepki gösterdi.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir