Seçim bürosunda ‘çocuğa çay fırlatıldı’ tartışması

Pelin Akdemir

BURSA – Bursa’nın Orhangazi ilçesinde CHP’nin seçim ofisinde üzerine çay dökülen 10 yaşındaki Suriyeli Yazan El Yasin’in boynu ve omuzları yandı. Olay sırasında seçim ofisinde bulunan AK Partili Muhammet Bostancı, olayın kasıtlı olduğunu söylerken, CHP İlçe Başkanı Tanju Vural Çetin, çayın çocuğun çarpması sonucunda döküldüğünü anlattı.

‘ELİNDE BARDAKLA ÇOCUĞUN PEŞİNDEN DIŞARI ÇIKTI’

Horhor Caddesi’nde AK Parti ve CHP seçim ofisleri yan yana bulunuyor. Dün akşam saat 21.00 sıralarında iki Suriyeli çocuk, programa hazırlanan AK Parti’nin seçim ofisine girdi. Seçim ofisinde hazırlık yapan Muhammet Bostancı, çocuklara oynamaları için üzerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi bulunan rüzgâr güllerinden verdi. Çocuklar, daha sonra CHP’nin seçim ofisine girdi. Argümana nazaran, burada çaycılık yapan Mustafa Aslan, 10 yaşındaki Yazan El Yasin’in üzerine çayı fırlattı. Boynu ve omuzları yanan 10 yaşındaki Yazan El Yasin ise ağlayarak CHP’nin seçim ofisinden çıktı.
Çocukların CHP seçim ofisinden koşarak kaçtıklarını gördüklerini anlatan Bostancı, polisi aradı. Olayın kasıtlı olarak gerçekleştiğini öne süren Bostancı’nın anlatımına nazaran, Mustafa Aslan, elinde bardakla çocuğun peşinden dışarı çıktı. Bostancı, “Çayın döküldüğünü söylüyor fakat palavra söylüyor. ‘Neden yaptın bunu?’ diye sorduğumuzda kendisi, ‘İyi yaptım, girmeselerdi buraya’ dedi. Polis gelince çocuklar Suriyeli oldukları için kaçtılar. Şahsı götürdüler fakat şikâyet olmadığı için özgür bıraktılar” diye konuştu. Bostancı, sonradan çocuğu bularak Orhangazi Devlet Hastanesi’ne tedavisi olması için götürdüklerini tez etti. Aile ise daha sonra Aslan’dan şikayetçi oldu. Polis, seçim ofislerinin önünü gösteren kent kameralarını inceledi. Kameralarda çocuğun koşarak kaçtığı görünürken içeride ne olduğu bilinmiyor.

‘SEÇİM SÜRECİNE GİRDİĞİMİZ İÇİN İTİBARSIZLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR’

CHP Orhangazi İlçe Başkanı Tanju Vural Çetin, olayda kasıt olmadığını söyledi. Çetin, olayı, “Çocuklar kendilerine çay dolduruyorlar. Arkadaşımızın da ardı dönük ne olduğunu göremiyor, ‘Ne yapıyorsunuz?’ diye soruyor. Çocuk, evvel masa altına giriyor, başını masaya vurunca çay boynuna dökülüyor. Sonra korktuğu için çocuk kaçıyor” kelamlarıyla anlattı. AK Partililerin toplumsal medyada ‘Çocuğu yaktı’ diye ‘yaygara çıkardığını’ söyleyen Çetin, çaycı Aslan’ın çocuğa terliklerini fırlatmadığını, alması için kapının önüne bıraktığını savundu. Çetin, “Seçim sürecine girdiğimiz için açığı değerlendirmeye, itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar” dedi. Çetin, savcılıkta olaya ait tabir verdiklerini de kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir