“Sarık düşürme” İran’daki olayların sembolü haline geldi

İran’da, 13 Eylül’de 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından, başörtüsü kuralına uygun örtünmediği gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin akabinde başlayan protestolar, ikinci ayına yaklaşıyor.

Kadınların şovlarda başörtülerini çıkarması ve gençlerin İran sokaklarında karşılaştıkları mollaların sarıklarını düşürmesi ise “Kadın, hayat, özgürlük” sloganlı şovların sembolü haline geldi.

SARIK DÜŞÜRME, BİREBİR VAKİTTE İKTİDARI DEVİRME İLETİSİ BARINDIRIYOR

Yolda gördükleri mollaların sarıklarını düşürerek bu anları cep telefonlarına kaydeden hareketçilerin bu hareketi, kısa müddette akıma dönüştü.

TikTok, Instagram ve Twitter üzere birçok toplumsal medya platformunda gençlerin mollaların sarıklarına vurarak düşürdükleri görüntüler paylaşılıyor. Gençler ortasındaki bu hareket, İran’daki dini rejime referansla iktidarı düşürme iletisi olarak algılanıyor.

BİNLERCE TUTUKLU VAR

Protesto şovlarının, çok sayıda meyyit ve tutuklu olmasına karşın hala daha devam ediyor.

Uluslararası insan hakları kuruluşlarına nazaran protestolarda ölenlerin sayısı 300’ü aşarken, yaklaşık 15 bin kişinin de tutuklu olduğu belirtiliyor.

Ülkede 2019’da akaryakıt fiyatlarına artırımların akabinde da protesto dalgası baş göstermiş fakat rejim isyanı denetim altına almıştı.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir