Sarıgül: TDP ile CHP’nin birleşme çalışmaları bugün başlamıştır

Türkiye Değişim Partisi Genel Lideri ve CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, TDP Parti Meclisi’nin toplantısının akabinde açıklama yaptı.

Partisinin CHP’ye katılma savlarıyla ilgili konuşan Sarıgül, parti meclisinin CHP ile birleşme kararı aldığını söyledi.

“Bugün TDP için demokrasi ismine, özgürlükler ismine çok değerli bir gün” diyen Sarıgül, “Hayatta birtakım dönüm noktaları vardır. Hayatın hangi noktasında nerede olursam olayım siyaset vefadır, mertliktir, omurgası olmaktır. İnsan hayatında değerli kararlar alması gereken vakitler vardır. Devletler ve partiler de böyledir. Olaylar ve gelişmeler partileri bir noktaya getirir. Bir karar vermek zorunda kalırlar ve verdikleri kararla tarihe geçerler. Ardınıza yaslanır ve kurulduğumuzdan bugüne yaşananları gözden geçirin. Hem oy pusulasında hem de Türkiye siyasetinde TDP’ye yer açtık. Tahlil tekliflerini ortaya koyduk, şan şöhret peşinde koşmadık. Nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilmedik. Kendi görüşlerimizle siyaset yaptık. Koltuk için saf, istikamet, ağız değiştirmedik, prensiplerimizden vazgeçmedik. Kurulduğumuz günden bu yana demokratik parlamenter sistemi savunduk. Seçim kararı sonrası parti meclisimizi topladık ve ‘Kılıçdaroğlu Türkiye’yi rayına oturtur’ dedik. Bu seçimler son derece değerliydi, vakit kucaklaşma zamanıydı” tabirlerini kullandı.

‘BU AKRABALIKLARIMIZI İNŞALLAH ÖMÜR UZUNLUĞU SÜRDÜRECEĞİZ’

Sarıgül, “TDP olarak ülkemizin geleceğini düşündük ve Kılıçdaroğlu’nun yanında yer aldık. Büsbütün bir sürpriz oldu. Hiçbir talebimiz olmadığı halde listelerin verilmesinden bir saat evvel bana bir telefon geldi ve ‘Sizden Erzincan’da vazife istiyoruz’ denildi. Tam 32 günüm vardı. Canla başla çalıştık. Bütün Erzincanlılara teşekkür ediyorum. Seçimler adil bir ortamda yapılmadı. Devletin gücünü zalimce kullandılar. Artık Türkiye’nin önünde yeni bir devir var. Seçimler öncesinde ve sonrasında muhalefeti ve adayları dizayn ettiler. Bu idareye karşı olan dirençleri kırdılar. Ya bu sistemden yana olacağız ya da Kılıçdaroğlu’nun yanında olmaya devam edeceğiz. Bu sistemin devam etmesi halinde devlet bir parti devleti haline gelecek. Meclis göstermelik olacak. Türkiye uygar dünyanın üyesi olmaktan çıkacak. Ülkemizin sorunda olduğu bir dönemde parti çıkarlarını ve ferdî çıkarları gözetemeyiz. Kolay olan diğerlerini suçlamaktır. TDP bugün elini taşın altına koymuştur ve Kılıçdaroğlu’nun yanında olmaya devam edecektir. Biz bu çalışmalarımızı geliştirerek devam ettireceğiz. Bizim gayretimiz hak gayretidir. Bu türlü gayretler sabır ister. Biz haklı çabamıza devam edeceğiz. Erzincan modeli izlenmesi gereken bir modeldir. Bu modeli Türkiye modeli yapacağız. Bu model halkla iç içe olma modelidir. TDP olarak verdiğimiz kararla tarihin yanlışsız tarafında yer alacağız. Bugün verdiğimiz kararı tarih ömür uzunluğu yazacaktır. TDP olarak akıl almaz kalem yazmaz bir gayret verdik. Hangi rüzgarlara kapılmadığınızı çok âlâ biliyorum. Büyük fedakarlıklarla yaptığınız çalışmaları tarih unutmayacaktır. Gerçek karar verdiniz bu verdiğiniz karar vatandaş tarafından alkışlanacaktır. Bir insanın akrabasını seçme talihimiz yok ancak siyasi akrabaları seçme bahtımız var. TBMM kapıları her dakika hepimize açık. O parlamentoda konuşma yaparken sizler ismine konuşma yapacağım. Bu akrabalıklarımızı inşallah ömür uzunluğu sürdüreceğiz. TDP ile CHP birleşme çalışmaları bugün itibariyle başlamıştır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir