Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan ‘onkoloji hastanesi’ açıklaması

28 Eylül Çarşamba günü Etlik Kent Hastanesinin açılışının yapılacağını bildiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şehir hastanesinin açılması nedeniyle etraftaki birtakım hastanelerin kapatılacağı tezini yalanladı.

Baakan Koca şunları söyledi:

Onkoloji hastanemiz hizmet vermeye devam edecek. Öteki hastanelerimiz de hizmet vermeye devam edecek. Yalnızca hiçbir hastanemiz sonraki süreçte sıhhat hizmeti dışında bir gayeyle kullanılmayacaktır. Burada kimi hastanelerimizin yer yer ekipmanları yer yer insan kaynağı Etlik Şehir Hastanesi için değerlendirilecektir

“HİZMET VERMEYE DEVAM EDECEK”

Koca, “Çarşamba günü açacağımız hastane ile birlikte kapatılması 10 yıl evvel plan olarak düşünülen hiçbir hastanemizin sıhhat hizmeti vermesini engellemeyeceğiz. Yani o hastanelerimizde sıhhat hizmeti verilmeye devam edilecek. Kimilerinin sav ettiği üzere ‘Onkoloji hastanemiz kapanıyor yeni hastane için‘ üzere birtakım algılara inanmayalım.

Onkoloji hastanemiz hizmet vermeye devam edecek. Başka hastanelerimiz de hizmet vermeye devam edecek. Yalnızca hiçbir hastanemiz sonraki süreçte sıhhat hizmeti dışında bir hedefle kullanılmayacaktır. Burada birtakım hastanelerimizin yer yer ekipmanları yer yer insan kaynağı Etlik Şehir Hastanesi için değerlendirilecektir.

Etlik Şehir Hastanesi en son noktada hastanın gelebileceği ve bütün sıkıntılarının tahlil geliştirilebileceği bir merkez olarak inşa edildi. Yani oradan hastanın bir öteki yere sevk edilmemesi planlanarak yapıldı. Münasebetiyle burayı en düzgün mükemmeliyet merkezinin olduğu bir altyapıyla açmamız gerekiyor. Bu çerçevede de birtakım hastanelerimizin insan kaynağından istifade edeceğiz lakin bu hastanelerimiz hizmetlerine devam edecek” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Toplumsal Siyasetlerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ayfer Yılmaz, AKP’nin seçim vaatlerinden biri olan kent hastanelerine ait açıklamada bulunmuş ve 13 şehir hastanesi için 30 hastanenin kapatıldığı, işlevsizleştirildiği ya da yıkıldığını söylemişti. Yılmaz açıklamada ayrıyeten, Ankara Onkoloji Hastanesi’nin kapatılmak istendiğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir