Rusya’da faaliyet gösteren Batılı şirketlerin sadece yüzde 8,5’i yatırımlarından çekildi

Rusya’da faaliyet gösteren, Avrupa Birliği (AB) ve G7 merkezli 1.405 şirketten yalnızca 120’sinin ülkedeki öz sermaye yatırımlarından çekildiği belirlendi.

İsviçre’deki St. Gallen Üniversitesi’nde Milletlerarası Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Profesörü Simon Evenett ve bağımsız akademi kuruluşu IMD’de Strateji ve Milletlerarası İş Dünyası Profesörü Niccolo Pisani, merkezi AB ve G7 ülkelerinde bulunan şirketlerin Rusya’daki öz sermaye yatırımlarını ve Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş sonrasında ülkeden çıkacağını açıklayan bu şirketlerin mevcut aktivitelerini tahlil etti.

Analiz; AB ve G7 merkezli, Rusya’da öz sermaye yatırımları bulunan ve en az 2017-2021’de 1 milyon doların üzerinde gelir elde eden şirketlerle hudutlu tutuldu.

3 BİN 444 ŞİRKETİN 2 BİN 405’İNİN MERKEZİ AB

Buna nazaran, Rusya’daki 3 bin 444 yabancı şirketten 2 bin 405’inin, merkezi G7 yahut AB ülkelerinde bulunan 1.405 şirketin alt firmaları olduğu tespit edildi.

Bu kapsamda Kasım 2022 prestijiyle 1.404 şirketin 120’sinin, bir diğer deyişle yüzde 8,5’inin, öz sermaye yatırımlarını Rusya’dan çektiği belirlendi.

Rusya’daki faaliyetlerinden çıkan 120 şirketin yüzde 25’ini ABD, yüzde 12,5’ini Finlandiya ve 11,7’sini Almanya merkezli şirketler oluşturdu.

Söz konusu şirketlerin yüzde 10,8’inin merkezinin Birleşik Krallık, yüzde 7,5’inin Fransa, yüzde 5,8’inin Japonya, yüzde 4,2’sinin Danimarka, tekrar yüzde 4,2’sinin Hollanda ve yüzde 3,3’ünün İrlanda’da olduğu tespit edildi.

Şirketlerin yüzde 15’inin merkezi ise öbür AB ve G7 ülkelerinde yer alıyor.

EN BÜYÜK HİSSE ALMANYA MERKEZLİ ŞİRKETLERİN

Batılı ülkelerin yaptırımlarına karşın Rusya’da hala faal öz sermaye yatırımları bulunan 1.284 G7 ve AB’li şirketler ortasında en büyük hissesi ise yüzde 19,5 ile Almanya merkezli şirketler oluşturuyor.

Bunu, yüzde 12,4 ile ABD, yüzde 7 ile Japonya ve yüzde 6,3 ile İtalya merkezli şirketler takip ediyor.

Şirketlerin kalan yüzde 5,8’inin Birleşik Krallık, yüzde 5,6’sının Fransa, yüzde 3,7’sinin Avusturya ve yüzde 2,9’unun Hollanda merkezli olduğu tespit edilirken, kalan kısmını AB ve G7 ülkelerinde merkezi bulunan başka şirketler oluşturdu.

HANGİ ŞİRKETLER RUSYA’DAN ÇIKACAĞINI AÇIKLAMIŞTI?

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın akabinde güçten modaya, yiyecek-içecek kesiminden kozmetik, otomotiv ve teknolojiye kadar birçok şirket, Rusya’daki faaliyetlerinden çekileceğini açıklamıştı.

Bu şirketler ortasında Amazon ve Apple, Mart 2022 prestijiyle Rusya’daki faaliyetlerini askıya alırken, Google ülkedeki birtakım operasyonlarını, Microsoft da yeni satışlarını durdurdu. Samsung, Starbucks, Mercedes ve Disney üzere şirketler de Rusya’daki faaliyetlerini durdurduğunu bildirmişti.

Shell, geçen yılın şubat ayı sonunda Rusya’daki proje ve ortak teşebbüslerinden çıkacağını, Norveç merkezli güç şirketi Equinor da Rusya’daki ortak teşebbüslerden çıkmaya başlayacağını ve ülkedeki yeni yatırımları durdurduğunu açıklamıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir