Rus basını: Fiyatlar arttı, Türkiye’de tatili yeniden gözden geçirmeli

Rusya’nın Kommersant gazetesi, Rusya vatandaşlarının Türkiye’de tatil yapmasının maliyetini ele aldığı haberinde, ‘geniş hacimli hava seyahatine karşın, Türkiye’de tatil fiyatlarının önemli formda arttığına’ dikkat çekti.

Alexandra Mertsalova imzalı haberde, “Pandemiden bu yana turizmdeki kalıplaşmış niyetler yıkıldı. Örneğin; Maldivler yavaş yavaş kitle turizm merkezi haline gelerek lüks havasını kaybetti, Gelendzhik zenginler için yeni bir ilgi merkezi oldu, Dağıstan’ın Hazar kıyıları ilgi gören bir plaj tatil merkezine dönüştü. Artık Türkiye’de yapacağınız tatili tekrar düşünmek isteyebilirsiniz” değerlendirmesine yer verildi.

TÜRKİYE’NİN ALTERNATİFLERİ: TAYLAND, BAE, MALDİVLER…

Resmi sayılara nazaran Türkiye’deki yıllık enflasyonun mart ayında yüzde 50,5 olduğunu hatırlatan Kommersant, bu durumun eserlerin fiyatında artışa yol açtığını kaydetti.

Travelata.ru sitesinin paylaştığı datalara nazaran Türkiye’de bir tipe katılmanın maliyetinin bir yılda yüzde 20-30 artarak 226 bin rubleye (yaklaşık 54 bin TL) çıktığına işaret edilen haberde, ayrıyeten şu değerlendirmelere yer verildi: “Örneğin, 150-160 bin rubleye Tayland’a dört yıldızlı otelde konaklamalı, iki kişilik cins bulabilirsiniz. Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) seyahatin ortalama maliyeti ise 200 bin ruble. Kıbrıs’ta dört yıldızlı otelleri içeren tipler 212 bin ruble. Çeşit şirketleri, Türkiye’ye mümkün rakip olarak Sri Lanka ve Maldivler’e de işaret ediyor. Bu, birkaç yıl öncesine kadar görülmemiş bir durumdu.”

‘RUSLAR, BU KÜMEYE GİRMİYOR’

Enflasyonun yanı sıra Maraş sarsıntıları ve işçi eksikliğinin olumsuz tesirlerine de atıfta bulunan Kommersant gazetesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 2018’de açıkladığı ‘yüksek gelirli turisti ülkeye çekme’ gayesini hatırlatarak, minimum harcama yapmayı hedefleyen ve kıyılarda dinlenmeyi seven Rusların bu kümeye girmediği yorumunu paylaştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir