Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev, Paks 2 NGS sahasını ziyaret etti


Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakan Yardımcısı Levente Magyar ve Paks 2 Nükleer Güç Santrali (NGS) A.Ş Genel Müdürü Gergely Jakli ile birlikte Paks 2 NGS inşaat sahasını ziyaret etti. Bu ziyaret, ana inşaat aşamasının başlamasından bu yana, Avrupa Birliği’nde inşa edilmekte olan Rus 3+ Nesil VVER-1200 teknolojisine dayalı tek nükleer güç santraline yapılan ilk ziyaret oldu. 

Sahada şu anda beton tesisin inşaatı tamamlanırken, donatı ürünleri atölyesinin inşaatı devam ediyor. Ayrıca, 6’ncı ünitenin temel çukuru için yerin 5 metre altına kadar toprak kazma de işlemi sürüyor. 5’inci ünite için de aynı çalışmalar tamamlanmış durumda. Bir sonraki aşama, ilk betonun dökülmesi için çukurun hazırlanmasına devam etmek amacıyla, inşa edilecek ünitelerin sahasındaki zeminin stabilizasyonunu sağlamak olacak. Bu kapsamda toplamda yaklaşık 1 milyon metreküp toprağın çıkarılması gerekiyor. Paks 2 NGS’de önümüzdeki yıldan itibaren şantiye çalışanlarının sayısı 1000’i aşacak. İnşaatın en yoğun olduğu dönemde ise bu sayı 10 bini geçecek. 

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev Paks 2 NGS’deki son duruma ilişkin şunları söyledi: “Paks 2 NGS inşaatının ana aşaması geçen ay başladı. Artık inşaat sahasında aktif olarak çalışıyoruz ve hızımızı sürekli arttırıyoruz. İlk betonun 2025’in başında dökülmesini bekliyoruz. Paks 2 NGS, Avrupa Birliği’ndeki ilk Rus nükleer santral projesidir. Bu santralin inşaat lisansının alınmış olması, projenin Macaristan ve Avrupa güvenlik standartlarına uygunluğunu teyit ediyor. Avrupa ciddi enerji tedarik zorluklarıyla karşı karşıyayken giderek daha fazla ülke, nükleer enerjinin geliştirilmesinin ve ortaklıkların sürdürülmesinin güvenilir enerji tedarikinde kilit faktörler olduğunu anlamaya başlıyor.”

Rosatom’a bağlı şirketler, Macaristan Atom Enerjisi Kurumu’ndan (HAEA) alınan lisanslar uyarınca uzun vadeli ekipman üretimine de başlayacak. Macar tedarikçiler de inşaat çalışmalara aktif olarak katılıyor. Bugüne kadar 140’tan fazla Macar şirketi projenin çeşitli alanlarında faaliyet gösterdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir