Resmi Törenlerde ve Bayramlarda Neden 21 Pare Top Atışı Yapılır? 21 Pare Top Atışı Ne Demek?

Sadece Türkiye’de değil, dünyanın çabucak her ülkesinde resmi merasimlerde top atışları yapılıyor. Türkiye’de yapılan top atışları ise bilhassa 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı üzere ulusal bayramlara hürmet göstermek maksadıyla atılıyor. Klasik olarak atılan top atışlarının sayısı 21, 101, 41 üzere farklı sayılarda olabiliyor. Pekala bayramlarda ve resmi merasimlerde neden 21 pare top atışı yapılır? 21 pare top atışı ne demek? İşte ayrıntılar…

Dünyanın çabucak her ülkesinde resmi merasimlerde ve bayramlarda klâsik olarak top atışları yapılıyor.

Her ulusal bayramda olduğu üzere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 21 pare top atışı yapıldı. Pek çok kişi ise 21 pare top atışının ne manaya geldiğini merak ediyor.

Bayramlarda ve Resmi Merasimlerde Neden Top Atışı Yapılır?

Resmi bayramlarda ve merasimlerde yapılan top atışı, selamlama geleneğinin bir modülüdür. Tarihte selamlama, selamlayan kişinin silahsız olduğunu ve karşısındakine rastgele bir ziyan vermek istemediğini söz etmiştir. Günümüzde askerlerin eli boşa götürerek selam vermeleri karşısındaki kişinin gücünü kabul ettiğini bir söz halidir.

Gemilerde top atışlarının yapılması da dost gemiyi selamlama halidir. Bilhassa mermi sürülmemiş biçimde olan kuru sıkı ateşlenen toplar, karşı tarafı öldürme gayesinin olmadığının gösteren bir dostluk göstergesidir.

Savaş gemilerinde top atışı yapılarak selamlama biçiminin tam olarak ne vakit başladığı bilinmiyor. Lakin araştırmacılar, gemilerin yanaştıkları limana dostluk bildirisi vermek için 7 top atışı yaptıklarını belirtiyor. Karadaki kaleden ise geminin yaptığı her top atışı için 3’er top atışı ve toplamda 21 top atışı yapılırmış.

Top atışlarının sayılarının ise farklı manalara geldikleri inanılıyor. Birtakım araştırmacılar  7, 21 top atışlarının gerisinde zımnî iletilerin olduğuna belirtiyor.

Resmi Merasimlerde ve Ulusal Bayramlarda Neden 21 Top Atışı Yapılır?

Gemilerden atılan klâsik top atışları birinci kez 1688 yılında İngiliz donanmasında görüldü. İngiliz donanmasında her rütbedeki askere nazaran farklı top atış sayıları belirlendi. Lakin 1730 yılında gemilerin yalnızca kraliyet için 21 pare top atışı yapmasına karar verildi.

19.yy’da ise dünyanın çabucak her ülkesinde selamlama ve hürmet için top atış sayısı 21 olarak belirlendi. Bu 21 pare top atışları daha sonradan diğer ülkenin bayrağına ve devlet liderine hürmet için karadan da yapıldı.

Bu nedenle ulusal bayramlarda ve çeşitli merasimlerde hürmet gayesiyle ekseriyetle 3, 21, 7, 101 pare top atışları yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir