Prof. Dr. Umut Barbaros: Kanser ve obezite birçok hastalığı beraberinde getiriyor

Deneyimli merkezlerde gerçekleşen laparoskopik tüp mide, gastrik ve bypass vb. teşebbüsler başarılı bir halde yapıldığı takdirde, Prof. Dr. Umut Barbaros hastaların yüzde 99’u üzere değerli bir oranının meselesiz taburcu olabileceğini belirtti.

“ÖNEMLİ RİSK TEŞKİL EDİYOR”

Prof. Dr. Barbaros, “Obezite hastalığı beraberinde getirdiği kalp, tansiyon, şeker, uyku apne sendromu ve kanser açısından değerli bir risk teşkil etmektedir. Bundan ötürü çok şişman olarak belirttiğimiz obezite hastalığına yakalanan hastaların, aldığı cerrahi tedavi teknikleri yalnızca obeziteyi çözmez. Obeziteye eşlik eden hastalıklarında tedavisini gerektirdiği için hastaların sağlıklı hayat müddetini de uzatır.” dedi.

“REVİZYON CERRAHİSİ KOMPLİKASYONA AÇIK”

Cerrahi teşebbüslerin yanı sıra ameliyat sonrasında beslenme takviyesi ve ruhsal takviye alan hastaların kalıcı muvaffakiyetleri için tabipleriyle ömür uzunluğu kontakta olmasının kural olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Umut Barbaros, “Özellikle cerrahi süreç sonrası başarısızlığa uğramış ve sonucunda tekrar yüksek kilolara çıkmış olan hastalarda revizyon cerrahisi olarak bilinen yenileme ameliyatı tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanmalıdır” tabirini kullandı.

Açıklamanın devamında değerli bir noktayı vurgulayan Prof. Dr. Umut Barbaros, “Aksi halde revizyon cerrahisi birinci sefer ameliyat olan hastalara nazaran daha sıkıntı ve komplikasyonlara açık bir teşebbüs olduğu bilinmelidir.” tabiriyle ülke genelindeki tüm obezite hastaları için kıymetli bir açıklamaya imza attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir