Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan ekonomiyle ilgili çarpıcı tespitler: Bu şark kurnazlığı çalışmaz

“1-20) Lütfen Okuyun, okutun: Merkez Bankaları yoktan para yaratır. Bu bir bedel (Faiz) karşılığında bankalara verir. Bankalar da o parayı alır şirketlere kredi verir. Şirketler kredi ile yeni yatırım yapar. İnsanları yeni yatırımlarında işe alırlar.

2-20) İşsizlik düşer. Yeni yatırımlarda maaş alan beşerler maaşlarını harcar. Ulusal gelir artar. Ne hoş değil mi?? Kulağa ne beğenilen geliyor değil mi?? Değil. Unutmayın: Bir şey kulağa çok güzel geliyorsa büyük ihtimal ile yanlışsız değildir.

3-20) Pekala üsttekiler niçin gerçek değil? Yanlışsız değil zira, bu metot dopingdir. Bu usul uyuşturucu kullanımıdır. Bu metot sahtekarlıktır. Bu formül kısa vadelidir. Bu sistem gelecek jenerasyonlara atılan kazıktır. Tane tane anlatayım.

4-20) Ucuz faiz ile para dağıtmak, PARAYI tuvalet kağıdından farksız yapar. Sisteme giren para birinci başta düzgün tesirlerini gösterir (Tıpkı Doping üzere, Tıpkı Uyuşturucu üzere, Tıpkı Alkol gibi). Kısa vadede ucuz kredi ile piyasa canlanır. MAL fiyatları artar.

5-20) Elinde mal tutanlar güçlü olur. Kısa vadede iktisat canlanınca siyasetçiler dört köşe olur, tıpkı doping kullanıp 100 metre koşusunu kazanan atletin antrenörünün madalya merasiminde böbürlenmesi üzere. Sonrasında atletin karaciğeri iflas eder.

6-20) Uyuşturucu kullanan kişi birinci dakikalarda çok keyifliyken sonra bedeninde yaralar çıkar, dişleri dökülür… Para basmak ve faizi ekstra düşürmek kısa vadede olumlu tesirlerini yansıtıp siyasetçileri havalı kılsa da(!) uzun vadede, ++

7-20) Enflasyon kasıp kavurur. İnsanların geliri enflasyondan az artar. Alım gücü düşer. Uzun vadede FELAKETLER başlar. ANCAK siyasetçiler uzun vadeye bakmaz.Onlar için, Kısa vadede seçim kazanmak kıymetlidir. Uzun vadede siyasetten çekilmiş, emekli olmuş, ya da ölmüşlerdir.

8-20) Kısa vadeli plan yapıp, para basıp, faizi SUNNİ yollarla düşürüp, insanları enflasyona boğana SİYASETÇİ denir. Uzun vadeli plan yapıp, enflasyonu denetim altına alıp, faizi evvel arttırıp sonra DOĞAL yollarla düşürene DEVLET ADAMI denir.

9-20) Siyasetçiler kısa vadede kahraman üzere karşılanır, posterleri asılır. Uzun vadede ÇOK MAKUS anılırlar. Haklarında en makus kelamlar söylenir. DEVLET ADAMLARI kısa vadede makus anılır, kemer sıktıkları için sevilmezler.Ama uzun vadede kıymetleri anlaşılır. Heykelleri dikilir!

10-20) Siyasetçilerin kısa vadeli çıkarlar uğruna, seçim kazanmak uğruna para basıp, faizi SUNNİ olarak indireceğini anlayan BİLİM İNSANLARI ve düşünürler: Merkez Bankaları, siyasetçilerden BAĞIMSIZ olmalı demişlerdir.

11-20) Siyasetçilerin kısa vadeli çıkarlar uğruna uzun vadeyi yakmasına, ÜLKENİN çıkarlarının UZUN vadeli planlama olması lakin ülkeyi yönetmeye talip siyasetçilerin çıkarının KISA vadeli olmasına: literatürde TİME MISMATCH denir yani vakit çakışması.

12-20) İşte bu Time Mismatch yüzünden gelişmiş ülkeler merkez bankalarını bağımsız kılmışlardır. Merkez Bankaları bağımsız olmayan ülkeler Krallıktır, Otokrattır ve en değerlisi SEFİLDİR.

13-20) Şöyle düşünün: Şayet bu iş bu kadar kolay olsa gelişmiş ülkeler bu kadar kompleks kurallarla uğraşır mı? Merkez bankasına bir buyruk verirler, merkez bankası YOKTAN para yaratır bankalara verir, bankalar ucuz kredi dağıtır, işsizlik düşer, ulusal gelir artar vs

14-20) Bu iş bu kadar olsa, onca NOBEL ödüllü, onca uzman SALAK mı da bu kadar karmaşık tahliller sunuyor? Diyelim ki merkez bankasına BUYRUK verdiniz faizi SIFIR yaptınız. Yoktan para basıp bankalara ÇUVALLA verdiniz. Sonra da Bankacılığı denetleyen devlet kurumu da bir emir++

15-20) verdi bankalara SIFIR FAİZ ( yada 1-2%) ile para dağıtacaksın diye. Ne olur? Herkes ancak bunu duyan herkes: %1-2 faiz ile o parayı alır, önüne gelen şirket kurar. Birinci başta işsizlik düşer. Ancak sonra AHHH LAKİN SONRA: ++

16-20) İnanılmaz bir enflasyon başlar. İşe girenler bile mal alamaz olur. En sonu ise en acısıdır: O ÜCRETSİZ para ile kurulan şirketlerin birçok ZOMBİ şirkettir. Yani aslında olağan iktisat kurallarında kar edemeyeceği için kurulamayacak şirketlerdir.

17-20) Doping sürdürülebilir olmadığı için o ZOMBİ şirketler birer birer batmaya başlar. Ülkenin onca hammaddesi, onca insan kaynağı,, onca yılları, boşa gitmiştir…. Bu ortada bilimsel usullerden şaşmayanlar ortadaki farkı yeterlice açmışlardır.

18-20) Her vakit yazdığım üzere para siyasetindeki en BÜYÜK yanlışları ABD yapmıştır. Onu Türkiye üzere ülkeler izlemiştir. Diyebilirsiniz ki ABD yapmışsa bende yapayım. Bu saflık olacaktır. Zira ABD parası rezerv paradır. Cari açığını yoktan bastığı para ile finanse eder.

19-20) Bu türlü bir güçleri olmasına karşın onlar bile sarsılmıştır. Lakin Türkiye üzere hassas bir ülkenin bu yanılgıyı yapması VAHİMDİR. Kısa vadeli acı çekmeyen hiçbir ülke muvaffakiyete ulaşamaz. Muvaffakiyete kestirmeden ulaşacağını zannedenler ŞARK KURNAZIDIR.+

20-20) Pekala ŞARK KURNAZLIĞI çalışır mı? Elbette çalışmaz. Şayet Şark Kurnazlığı çalışsaydı, Şark, Şark kalır mıydı? … Herkese Sevgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir