Prof. Dr. Kınacı’dan “Malatya’ya dönün” çağrısı Açıklaması

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) KKTC Üniversitesi Rektörü ve İTÜ İnşaat Fakültesi Etraf Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cumali Kınacı, 6 Şubat’taki sarsıntıların akabinde vilayet dışına giden Malatyalılara ” Malatya‘ya dönün” daveti yaptı.

Malatya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya nazaran Kınacı, Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi (MASKİ) Genel Müdürü Mehmet Mert’i ziyaret etti.

Burada sarsıntıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kınacı, “Görevim olmasa ben Malatya’ya dönerim. Malatya, İstanbul’dan daha inançlı. İstanbul’dan yahut Kıbrıs’tan daha inançlı. Zira Malatya sarsıntısı yaşadı.” dedi.

Kınacı, şöyle konuştu:

“Malatya’nın bundan sonra riskli olacak acil bir fay sınırı yok. Lakin olabilir mi? 2700 yıl evvel oynamış bir fay sınırı var. Akçadağ’ın doğusundan başlayıp Tunceli-Ovacık’a kadar giden bir fay var. Fakat bu meyyit bir fay olduğu için burada kıymetli bir şey beklenmiyor. Tarihte 2700, milattan evvel olan bir kayma. Bir de Pütürge-Çelikhan diyorlar, aslında kırıldı. Bunu söyleyen kim? Amerika’da uzaktan yapılan bir inceleme sonucu söylemişler. Halbuki orası Çelikhan’a kadar 2020 yılında kırıldı. Bunu aslında bizim İstanbul Teknik Üniversitesinin jeologları söylüyorlar, küçük sarsıntılar olabilir. Ancak bundan sonra bu türlü büyük bir risk yok.”

İki gündür Malatya’da olduğunu kaydeden Kınacı, “Yine birinci fırsatta gelip kalacağım. Bence Malatya’nın dışında olan herkesin bir an evvel memleketine dönmesinde yarar var. Burayı canlandırmak lazım. Hatta Malatya’yı terk etmeyi düşünenler, çok büyük yanılgı yaparlar. Gelecekte bunun acısını da çekerler. Zira burada meydana gelecek bir boşluk diğerleri tarafından doldurulur.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: AA / Kâfi Erdine – Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir