Perakende satışlarda iki yılın en sert düşüşü

TÜİK, Perakende Satış Endeksleri, Şubat 2023 datalarını yayımladı.

Buna nazaran, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2023 yılı Şubat ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 21,5 arttı. Tıpkı ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 24,3, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 24,5, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 7,8 arttı.

Perakende satış aylık yüzde 6,5 azaldı

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2023 yılı Şubat ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 6,5 azaldı. Birebir ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,7, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 8,8 azaldı.

Perakende ciro yıllık yüzde 93,4 arttı

Cari fiyatlarla perakende ciro 2023 yılı Şubat ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 93,4 arttı. Birebir ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 113,1, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 99,1, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 47,6 arttı.

Perakende ciro aylık yüzde 5,5 azaldı

Cari fiyatlarla perakende ciro 2023 yılı Şubat ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 5,5 azaldı. Tıpkı ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 2,1 arttı, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 8,6 azaldı.

Deprem etkisi

TÜİK tarafından yapılan açıklamada, Perakende Satış Endeksleri’nin hesaplanmasında Katma Bedel Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen bilgiler kullanıldığı hatırlatılarak, “Ülkemizin yaşamış olduğu sarsıntı felaketinden etkilenen vilayetlerde zorlayan sebep ilan edilmiş ve beyannameler ertelenmiştir. Bu nedenle, 2023 Şubat ayına ait hesaplamalarda eksik müşahedeler için e-fatura, e-arşiv fatura dataları üzere alternatif bilgi kaynakları ve istatistiksel sistemler kullanılarak varsayım yapılmıştır. Bu metotlarla varsayım edilen büyüklüğün toplam içindeki hissesi yüzde 3,76’dır” sözleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir