Paris saldırısı zanlısı yeniden cezaevine gönderildi

Fransa’nın başşehri Paris’te Cuma günü Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi ve akabinde bir berber dükkanına silahlı hücum düzenleyerek üç kişiyi öldüren zanlı, psikiyatri kliniğinden tekrar cezaevine gönderildi.

AFP haber ajansına konuşan yargı kaynakları, “yabancılara karşı patolojik bir nefret beslediğini” itiraf eden 69 yaşındaki zanlının, psikiyatri kliniğinde geçirdiği bir günün akabinde hakim karşısına çıkarıldığını bildirdi. Zanlı, ırk, etnisite, milliyet ve dini inanç temelinde cinayet, cinayete teşebbüs ve yasa dışı silah edinme ve bulundurma suçlamalarıyla yine cezaevine gönderildi.

Paris’te Kürt nüfusun ağır olduğu 10’uncu bölgede düzenlenen taarruzda üç kişi de yaralanmıştı. Yaralılardan birinin taburcu edildiği, öteki ikisinin de hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtiliyor.

Saldırının akabinde Fransa’nın çeşitli kentlerinde Kürtler protesto şovları için sokağa çıkmış ve yer yer polisle çatışmalar yaşanmıştı. PKK bayraklarının da gözlendiği şovlarda, olayın gerisinde Türkiye’nin bulunduğunu argüman eden pankartlar da yer almıştı.

Fransa’nın Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı

Konuya ait reaksiyonun ayrıyeten, Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği aracılığıyla Fransız makamları nezdinde de tabir edildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Pazar günü Twitter hesabından, protesto şovlarından bir kümenin “Hepimiz PKK’yız” diye slogan attığı ve sokaklarda alevlerin görüldüğü imgeler paylaşarak Fransa hükümetine “Ne kadar sessiz kalacaksınız” sorusunu yöneltmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir