Özdağ, İzmir’de yoğunlukla sığınmacıların çalıştığı Ayakkabıcılar Sitesi’ni ziyaret etti

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, bugün İzmir’de, çok sayıda sığınmacının çalıştığı İzmir Ayakkabıcılar Sitesi’nde incelemelerde bulundu. Özdağ’a, Zafer Partisi İzmir Vilayet Lideri Seçkin Boyunağa, ilçe liderleri ve partililer eşlik etti.

Özdağ’a yaşadıkları sıkıntıları anlatan bir ayakkabı çalışanı, “İnanılmaz derecede Suriyeli var, Afgan var, zenciler haddinden fazla var. Şu an bakmayın, görünmüyorlar. Sabahları ya da akşamları olsanız, bizden daha fazlalar. Sabahları 55 kişilik büyük otobüsle kendi muhitinden geliyorum. 55 kişinin içinde, 60 şahısla geliyoruz ayakta, inan olsun 15 kişi Türk bulamazsınız” dedi.

Ümit Özdağ ise şöyle konuştu:

“‘Suriyeliler, yabancılar ucuz işgücü’ diyenler, Türk personelinin, Türk işçisinin aç kalmasını isteyenlerdir; hakkını alamamasını, işsiz kalmasını isteyenlerdir. Türkiye’nin, kendi anadilinde okuma bile bilmeyen ucuz işgücüne muhtaçlığı yok. Türkiye’nin tersine, ekonomik sıçrama yapabilmesi için yazılımcı üzere, doktor gibi, tekniker gibi işgüçlerine muhtaçlığı var. Biz, onları yurt dışına yolluyoruz. Yerine, kendi anadilinde okuma-yazma bilmeyenleri Türkiye’ye getiriyoruz ve Türk personelinin elindeki işi alıyoruz. Türk işçisini aç bırakıyoruz. Türk, askerliğini yapmış, vergisini vermiş, fakat sigortasız bırakılıyor. Hastaneye gitse parayı kendisi ödeyecek. Suriyeli hem sigortasız çalışıyor hem de onun sıhhat masraflarını biz ödüyoruz. Olacak şey mi ya? Bu türlü bir vicdansızlık olur mu? Lakin oluyor. Neden? Saray rejimi Türkiye’yi bu türlü yönetiyor, onun için.”

“TÜRKMEN VATANDAŞLIK ALAMIYOR, LAKİN BİRÇOK ARAP ALDI”

Özdağ, sitedeki bir atölyede, Suriye’den gelen Türkmen bir sığınmacı ile sohbet etti. Özdağ, “Arkadaşımız Suriye’den gelmiş ve Türkmen. Kanunlara nazaran, Cumhuriyet maddelerine nazaran, Türk kültür topluluğu içerisinde olanlar yahut Türk soylu olanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını alabilirler. Lakin almıyor. Türkmen olduğu için kendisi alamamış. Ama birçok Arap aldı. Onu söyleyince ‘Taraftara daha öncelik veriliyor’ diyor. Evet, sorunun bir boyutu da bu, çok değerli bir boyutu da bu” dedi.

“BİZ BUNLARLA UĞRAŞ ETMEKTE ÇOK ZORLANIYORUZ”

Özdağ’ın ziyaret ettiği Adem Yayla ise “Bu işletmenin sahibiyiz. Biz, Suriyeli çalıştırmıyoruz yıllardır, ancak bunlarla gayret etmek zorundayız şu an. Fiyat olarak çok zorlanıyoruz. Bunlar uygun çalışıyorlar. Fiyatları düşüyor. Zira bunlarda vergi yok, sigorta yok, BAĞ-KUR yok. Biz, bunlarla gayret etmekte çok zorlanıyoruz” diye konuştu.

Ümit Özdağ, İzmir Ayakkabıcılar Sitesi idaresini de ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir