Otogarlar boş kaldı: ‘Hava ve demiryolu etkisi’

İstanbul’da Ramazan Bayramı’na iki gün kala 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda her yıl ortaya çıkan yoğunluk imajları bu yıl oluşmadı. Her bayram öncesi memleketine ve tatile gitmek isteyenlerin yoğunluk oluşturduğu otogar, bu sene sakin. Otobüslerin ve peronların da boş olduğu görüldü. Yolcular geçen yılki fiyatlarda artış olmamasının olumlu olduğunu belirtti. Otobüs firması yetkilileri ise bilet fiyatlarının uygun olmasına karşın otogarda bu yıl yoğunluk yaşamadıklarını tabir ettiler. Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, geçen bayramlara göre bu yıl otogardaki yolcu yoğunluğunun yüzde 50 oranında düştüğünü söyledi. Otobüs fiyatları ise ortalama 300 ile 700 lira ortasında değişiyor.

‘Hava ve demiryollarındaki düşük fiyat uygulaması karayolunun hissesini daralttı’

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, otogarda yoğunluğun olmamasının nedenlerinden birinin 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimler olduğunu söz ederek, “İlkokul ve ortaöğretim okullarının tatil olması bizde büyük bir hareket yaratmaz. Bizim için üniversiteler kıymetli. Üniversitelerin bir kısmı zati uzaktan eğitim yapıyor. Hareketlilik durdu. Ekonomik şartların bozuk olması da etkiliyor. Öğrenciler seyahat edemiyor. Her hafta konutuna giden öğrenciler ayda bir sefer gidebiliyorlar. Seçim atmosferi var bir taraftan, beşerler beklenti içinde. Hava ve demiryollarındaki düşük fiyat uygulaması karayolunun hissesini yüzde 40-50 oranında daralttı. Yani geçen yılki tatilleri kıyasladığımızda yüzde 50 daralma var. Yani ek sefer bile gerçek dürüst yapılmadı. Çok az yöreye ek sefer yapılabildi. Onun için ek seferlerde beklenen olmadı” formunda konuştu.

Mevsimin de bu yoğunluğu etkilediğini vurgulayan Yıldırım, “Tatil vakti değil şu anda, havalar soğuk, serin. İstanbul’dan Van’a uçakla 600 liraya gidiyorsunuz. İstanbul’dan otobüste şu anda 850 lira kurtarmıyor. Zira İstanbul’dan Ankara fiyatı neyse uçakla Van’ın fiyatı da birebir. Otobüste bu türlü bir lüks yok. Geçen sene akaryakıt fiyatlarının 30 lirayı bulduğu periyotta bölümde önemli bir maliyet artışı nedeniyle fiyat alınmıştı. Son 6 aydan beri hiçbir firmamız yeni fiyat almış değil. Eski fiyatlar uygulanıyor. Lakin kış aylarına girerken dalda hem hava yollarıyla, hem demir yollarıyla, hem de kendi içindeki rekabetten ötürü bir indirim uygulandı. Bu indirimler yüzde 30’u geçmemesi lazımken yüzde 50’ye, 60’a yakın indirim yapan firmalar oldu. Alışılmış bu indirimleri şu anda hareket olunca kaldırdılar. Otogara gittiğinizde bunları gözlemleyebilirsiniz esasen. Şu anda birden fazla firma ziyanına çalışıyor” dedi.

“Fiyatlar uygundu, internetten çok uyguna aldım”

Memleketi Bursa’ya giden Ali Yiğit, “Bileti birkaç hafta evvel internet üzerinden aldım. Kendim de eski otobüs sürücüsü olmama karşın bilet bulamadım. Fiyatlar uygundu, internetten çok uyguna aldım. Bursa’ya bileti 116 liraya aldık. Başka firmalarda biraz yüksekti. Fakat kendim de otobüs sürücüsü olduğum için yoldaki maliyetleri düşünürsek bilet fiyatları düşük” diye konuştu.

“Arife günü otomobilimiz boş, yolcu yok”

Otobüs firması çalışanı Yılmaz Sarıhan bilet fiyatlarının uygun olmasına karşın geçen yıla nazaran yoğunluğun yarı yarıya düştüğünü belirterek, “Eski bayramlar üzere yoğunluk yok. İnsanlarda para olmadığı için bir yere gidemiyor. Geçen bayramlarda otomobillerimiz dolu gidiyordu, artık koltuklarımız boş gidiyor. Mesela arife günü otomobilimiz boş, yolcu yok yani. Şu anda İstanbul-Ağrı ortası bilet fiyatı 700-750 lira aralığında. Geçen yıl bilet fiyatları 700 liraydı. Enflasyon yüzde yüz artı bilet fiyatları yerinde duruyor. Geçen yıla nazaran artış yapılmadı fiyatlarda. Ancak tekrar de yolcu yok. Durumumuz âlâ değil bu türlü giderse firmayı kapatacağız” tabirlerini kullandı. Bir bayan yolcu ise biletini kolay aldığını söyleyerek, “Geçen yıla nazaran yoğunluk vardı fakat bilet bulabildik tekrar de. Geçen yılki bilet fiyatlarıyla bu yılki fiyatlar tıpkı gibi” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir