Newsweek: Putin, Türkiye’deki seçimleri kazandı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tipinin şimdi kesinleşmeyen sonuçlarını pahalandıran ABD merkezli Newsweek dergisi, “Putin, Türkiye’deki seçimleri kazandı” başlığını attı. ANKA’nın bilgilerine nazaran oyların yüzde 52.08’zini alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kısıklı’da yaptığı konuşmaya yer veren Newsweek’te, seçimlere iştirak oranının yüksek olduğu da aktarıldı.

‘SEÇİM SİSTEMİNİN ADALETİYLE İLGİLİ SORU İŞARETLERİ VAR’

“Türkiye’deki seçim yüksek iştirakle tanımlandı fakat birebir vakitte Türkiye’nin sistemin adaletiyle ilgili soru işaretlerini de beraberinde getirdi” sözlerine yer verilen tahlilde, Ankara-Moskova ilgilerine değinildi.

‘ERDOĞAN, İNCE BİR ÇİZGİDE YÜRÜDÜ’

“Erdoğan’ın zaferi, geçen Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde birçok dünya önderiyle bağları gerginleşen Putin için âlâ bir haber olarak görülüyor” denilen haberde, Türkiye’nin Moskova ile Kiev ortasında arabuluculuk vazifesi üstlendiği aktarıldı: “Pek çok hükümet, Moskova’nın ‘özel askeri harekatını’ memleketler arası normların ihlali olarak gördü ve yaptırım uyguladı. Lakin Türkiye, Kiev ile Moskova ortasında arabuluculuk yaptı. Erdoğan, Rusya ile yakın diplomatik bağlantıları sürdürürken Ukrayna’ya dayanak vermek ortasında ince bir çizgide yürüdü.”

Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde CNN’e verdiği söyleşiyi hatırlatan Newsweek, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mümkün dış siyasete ait açıklamalarına işaret etti. Kılıçdaroğlu’nun, ‘Batı ile güçlü münasebetler kurmayı hedeflediği’, Erdoğan’ın ise “Batı’nın yaptırımlarına bağlı değiliz” dediği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir