Murat Dağı’nda altın için 190 bin ağacın kesilmesi gündemde! Özkan Yalım: Tüm vatandaşlarımız ile bunun karşısında duracağız

Uşak ve Kütahya ortasında bulunan Murat Dağı’nda altın ayrıştırmak için açılması planlanan Anadolu Export firmasının maden ocağı faaliyeti yurttaşların yansısı ve yargı kararı ile 2019 yılında iptal edilmişti. Kelam konusu firma bu defa, kapasite artırımı için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlığa sundukları ÇED raporunda, şirket tarafından 2017 yılında kesileceğini belirttiği 2 bin 100 ağaç yerine bu kere 190 bin ağaç kesileceği bilgisinin yer aldığı bildirildi.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, şirket yetkililerine davette bulundu ve “Gelin Murat Dağı’nda altın madeni açmak istemekten vazgeçin. Zira, tüm vatandaşlarımız ile bunun karşısında duracağımızı bilhassa size buradan belirtmek istiyorum” dedi.

Uşak ve Kütahya ortasında bulunan Gediz Nehri’nin doğduğu yerde açılması planlanan altın ayrıştırma faaliyeti yapacak Anadolu Export firmasının maden ocağı; Kütahyalı, Uşaklı, Eskişehirli yurttaşların yansısı ve meslek örgütleri, dernek temsilcilerinin yer aldığı 60 kişinin Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED iptal davasının açması sonucunda yargı kararı ile 2019 yılında faaliyeti durdurulmuştu.

Anadolu Export firması 2019 yılında ÇED evrakında “2 bin 100 ağaç kesileceğini” aktarmasına rağmen, 8 Ekim 2022 tarihinde İnceleme Kıymetlendirme Kurulu’na sunduğu raporda “190 binden fazla ağaç kesileceği” istikametinde kestirimini revize ettiği belirtildi.

Konuyu geçmişte TBMM’de birçok defa lisana getirmiş olan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, ANKA Haber Ajansı’nın sorusu üzerine bugün şu açıklamayı yaptı:

  • 2017 ile 2019 yılları ortasında Uşak ve Kütahya ortasında bulunan Murat Dağı’mızı korumak ismine kıymetli bir çalışma başlatmıştık. Biliyorsunuz 2019’da verilen ÇED raporunu iptal ettirdik. Zira altın madeni açtırılmak isteniyordu. Kimdi? Anadolu Export firması. Maalesef Anadolu Export firması yeniden düzgün durmuyor, tekrar harekete geçmiş.

“UYARIYORUZ BİZ BUNA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

  • 8 Ekim 2022 tarihinde İnceleme Kıymetlendirme Komisyonu’na bir belge sunmuş, tekrar Murat Dağı’mızda bir maden açmak istiyor ve açmak istediği bir maden şu halde: Altın, gümüş, kapasite arttırımı, kırma ve eleme tesisi kurmak için bu müracaatı yapmış. Lakin biz buradan tekrardan uyarıyoruz Anadolu Export firmasını. Uşaklı vatandaşlarımız, Kütahyalı vatandaşlarımız tüm sivil toplum örgütleri ile birlikte ve etraf vilayetler ile birlikte biz buna müsaade vermeyeceğiz. Onun için gelin bu sevdadan vazgeçin diyoruz. Bunun yanında bu müracaatta bilhassa bu firmanın daha evvelki 2017-2019 ortasındaki almış olduğu heyet raporunda değerli itiraflarını da yakalamış bulunmaktayız. Bakın, diyordu ki o vakit; ‘2100 ağaç’ kesilecek bu maden açılırsa fakat artık raporlarda gördük ki, gerçekleri itiraf ettiler. 190 bin ağacın kesileceğini itiraf ettiler.
  • Bunun yanında birinci dereceden sarsıntı bölgesi olduğunu gözden kaçırdıklarını ve açılacak olan siyanür ocaklarında, siyanür depolarında çökmesi durumunda ekosistemin büsbütün bozulacağını ve yüz binlerce insanın bundan etkileneceğini bu raporda itiraf ettiklerini görmüş bulunmaktayız. Ben buradan Anadolu Export firması yetkililerine sesleniyorum: gelin Murat Dağı’nda altın madeni açmak istemekten vazgeçin. Zira, tüm vatandaşlarımız ile bunun karşısında duracağımızı bilhassa size buradan belirtmek istiyorum.

“YANİ SİYANÜRÜ BURADA DEĞİL, ÜLKEMİZİN ÖBÜR BİR NOKTASINDA KULLANACAKLAR”

Murat Dağı Yok Olmasın Platformu Sözcüsü Funda Öz Akcura ise ANKA Haber Ajansı’na bahisle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

  • Şirket ÇED raporunu hazırlarken halkı nasıl manipüle ettiğini açıklamak zorunda kaldı. Ayrıyeten, biz buna Murat Dağı olarak bakmıyoruz. Raporda, çıkaracakları cevheri diğer yerde işleyeceklerini belirtiyorlar. Yani siyanürü burada değil, ülkemizin diğer bir noktasında kullanacaklar. Hayır, orası bizim de yurdumuz. Bu Murat Dağı gayreti değil yalnızca… Bir daha karşımıza çıkmamaları için şirketin ruhsatlarını iptal ettireceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir