Müebbet Hapislik 58 Hizbullah Tetikçisi ‘Yeniden Yargılama’ ile Serbest

Diyarbakır, Mardin ve Batman’da 183 cinayetin faili olmaktan yargılanıp ömür uzunluğu mahpusla cezalandırılan 58 Hizbullah tetikçisi, yine yargılamayla özgür kaldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Tamamen yerli ve ulusal bir yapı’ diye nitelendirdiği HÜDA-PAR – Hizbullah bağlantısı tezleri gündemdeki yerini korurken, terör örgütü Hizbullah’ın askeri kanat yapılanmasında yer alan ve 183 vatandaşın katili 58 tetikçinin daha sessiz, sedasız özgür bırakıldıkları ortaya çıktı.

Tanık tabirleri, ele geçen silahların balistik raporları, yakalanan tetikçilerin birbirleri aleyhine verdikleri sözler, savcı huzurunda yaptırılan tatbikatlarda yer göstermede bulundukları için hataları sabit görülen, farklı tarihlerde ve farklı mahkemelerde yargılanan 58 Hizbullahçı “Anayasal nizamı silah zoruyla yıkarak yerine İran modeli bir Kürt islam devleti kurmak hedefiyle vahim nitelikte aksiyonlarda bulunmak” hatalarından ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmışlardı.

Yargıtay Ceza Dairesi, toplanan kanıtların hukuka uygun olduğunu, sanıkların gerek gözaltında, gerekse savcı huzurundaki tabirlerinde kabahatlerini itiraf ettikleri, görgü şahitleri ve dinlenen mağdur tabirleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde mahallî mahkeme kararlarında isabetsizlik görülmediğinden sanıkların temyiz müracaatlarının temelden reddiyle kararın başka farklı onanmasına oy birliğiyle karar verdi.

Haklarındaki ömür uzunluğu mahpus cezası mutlaklaştığı için cezaların infazı kademesine geçilen hükümlü Hizbullahçılar, kapatılan DGM’nin devamı niteliğindeki Ağır Ceza Mahkemelerine müracaatta bulunarak yine yargılanma talebinde bulundu.

Hükümlü Hizbullahçılar, DGM’lerde askeri yargıç bulundurulduğu için adil yargılanmadıklarını, gözaltında söz verirken avukat bulundurulmadığını, OHAL kanununa dayanarak uzun müddet gözaltında tutulduklarını, bu müddet zarfında azap ve makus muamele gördüklerini, davalarının makul mühlet zarfında sonuçlandırılmadığını münasebet gösterip “Bizi yine yargılayın” dedi.

Bu talepleri jet süratiyle kabul eden Ağır Ceza Mahkemeleri yeni temel numaralarıyla duruşma bile açmadan belge üzerinden teker teker yargılamanın yenilenmesi talebini kabul ederek hükümlü Hizbullahçılar hakkında farklı başka infazın durdurulması kararı verip özgür bırakılmalarına karar verdi.

Sozcu.com.tr’den Özgür Cebe’nin haberine nazaran; CMK’ya nazaran “Bir davanın aslını etkileyecek seviyede somut kanıtlar ortaya çıkmadığı surece yargılamanın yenilenmesi yapılamaz” hükmü bulunuyor.

Hizbullah mahkumlarının tahliyelerinin bundan evvelki tahliyelerde olduğu üzere HÜDA PAR’ın 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı ile 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde aday çıkarmayıp Güneydoğu’da AK Parti’li adayları destekleyeceğini deklere ettiği tarihe denk gelmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Hizbullah akınlarında yaralandıkları için davada mağdur ve müşteki olarak yer alanlar ile yakınlarını kaybeden ailelere ise yasa gereği taraf oldukları için tebligat yapılması gerekirken, ailelere tebligat gönderilmeyerek tahliye kararlarına karşı üst mahkemeye itiraz etmelerinin de önüne geçildiği belirlendi.

Tahliye edilenler ortasında IŞİD’in Türkiye Buyruğu olmak hatasından 15 yıl mahpusla cezalandırılan Ebu Hanzala kod isimli Halis Bayancuk’un babası Hizbullah’ın üst seviye yöneticilerinden olan ve onlarca kişinin kaçırılarak sorgulanıp öldürülmesi buyruğunu veren Hacı Bayancuk ile Diyarbakır’da bir hücre meskeni baskınında Özel harekat polisi Adem Bayrakçı’nın şehit olduğu operasyondan kaçan Mehmet Çiçek de bulunuyor.

Serbest kalan 58 tetikçinin 183 kişinin öldürülmesinin yanı sıra 306 kişinin de satır ve silahla ağır yaralandığı taarruzlarda şahsen yer aldıkları bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir