Meteorolojiden iki kent için turuncu ve sarı kodlu sağanak uyarısı

Sel felaketinde 1 kişinin hayatını kaybettiği Samsun’da sağanak devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Samsun için bugün saat 09:00’a kadar turuncu kodlu ikaz verdi.

MGM’den yapılan açıklamada şu tabirler yer aldı: “Samsun vilayet genelinde beklenen gök gürültülü sağanak yağışların 06.06.2023 Salı sabah saatlerine kadar çok kuvvetli, yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olacağı kestirim ediliyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar, kısa müddetli fırtına ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli olunmalıdır.”

MGM ayrıyeten Samsun’un komşusu Ordu ve etrafı için de sarı kodlu ikaz yayınladı. Yağışın saat 18:00’a kadar sürmesinin beklendiği belirtilen ikazda şu sözler yer aldı: “Beklenen gök gürültülü sağanak yağışların 06.06.2023 Salı akşam saatlerine kadar kuvvetli (21-50 kg/m2), batı bölümlerde vakit zaman çok kuvvetli (40-75 kg/m2) olacağı iddia ediliyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar, kısa vadeli fırtına ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli olunmalıdır. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir