Merkez Bankası’nın eski başkanı Reuters’a konuştu: Erdoğan kazanırsa…

14 Mayıs seçimleri yaklaşırken Türkiye’deki süreci yakından takip eden dünya basını, seçimlere ait tahliller yayınlamaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait bir tahlile yer veren İngiltere merkezli Reuters haber ajansında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ücü yılında yapılan 14 Mayıs seçimi, Erdoğan’ın şimdiye kadarki en büyük sınavı” denildi.

‘ERDOĞAN’A TAKVİYE SON BİRKAÇ YILDA AZALDI’

Jonathan Spicer imzalı yazıda, şu tabirler kullanıldı: “Bazı anketler, Erdoğan’ın alışılmışın dışında ve sert iktisat siyasetlerini bilakis çevirecek bir muhalefet adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardında olduğunu gösteriyor. Yükselen enflasyon karşısında faiz oranlarını düşürme siyasetinin getirdiği bir dizi kur düşüşü ve derinleşen bir ömür maliyeti krizi nedeniyle Erdoğan’ın takviyesi son birkaç yılda azaldı.”

Ajansa konuşan Işık Üniversitesi Milletlerarası Alakalar Kısmı’ndan Seda Demiralp, “Erdoğan’ın destekçileri onu hala seviyor lakin bunun bedelini ödemek zorunda kaldıkları için mutsuzlar” dedi.

‘OLDUKÇA KARANLIK BİR TABLO’

Gezi Parkı protestolarına değinen Spicer, “Erdoğan dokunulmaz görünüyordu lakin 2013’te Seyahat Parkı protestolarının ülkeyi kasıp kavurması, yaygın çatışmalara, tutuklamalara ve gözaltılara yol açmasıyla işler değişmeye başladı” diye yazdı.

AK Parti ile MHP’nin yakınlaşması ile ‘siyasi bölünmenin arttığını’ belirten Spicer, Merkez Bankası’nın eski başkanı Bülent Gültekin’in değerlendirmelerine yer verdi. Wharton Üniversitesi’nde doçent olan Gültekin, şöyle konuştu: “Erdoğan seçimi kazanır ve iktisat siyasetini sürdürürse, bir noktada büsbütün çökecek. Hayli karanlık bir tablo. Bir müddetliğine işleri erteleyebilirsiniz, lakin sonunda faturayı ödemeniz gerekir.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir