Melikgazi Belediyesi iklim değişikliğine karşı bir projeyi daha tamamlıyor


Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Avrupa Birliği Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Programı kapsamında finans dayanağı alan projede Melikgazi Belediyesi, Litvanya Druskininkai Belediyesi ile ortak çalışmalar gerçekleştirdi. Projede belediyelerin dijital hizmetlerinin arttırılması ile vatandaşların dijital belediyecilik hizmetlerinden daha fazla istifade etmesi hedeflenerek bu yolla insan hareketliliğinin ve hasebiyle araç kullanımının önüne geçilmesi öngörüldü.

Projenin maksatlarına ulaşması ismine Melikgazi Belediyesinde ve Litvanya Druskininkai Belediyesinde geniş kapsamlı çalıştaylar düzenlendi. 2024 yılı birinci aylarında Litvanya ve Türkiye’de gerçekleştirilen ve her iki belediyenin 15’er kişilik teknik çalışanının katıldığı çalıştaylarda, özgün fikirler ortaya konarak belediyelerin dijital hizmet yelpazesinin genişletilmesi ve bu hizmetleri kullanacak kişi sayısının arttırılması için formül ve projeler ortaya kondu. “Dijital Vatandaşlık” konusuna da değinilen projede, yetişkinlerin dijital belediyecilik hizmetlerini daha fazla kullanabilmeleri ismine “Eğitim Modülleri” geliştirildi.

Projenin yaygınlaştırılması ve elde edilen sonuçların başka belediyelerin kullanımına açılması ismine Litvanya Druskininkai kentinde “Proje Yaygınlaştırma ve Tecrübe Paylaşımı Programı” kapsamında çalışmalar gerçekleştirmek üzere Litvanya’ya giden Melikgazi Belediye Lideri Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu şu tabirlere yer verdi:

“Türkiye’nin en değerli gündem hususlarından bir tanesi bilhassa alternatif güç kaynakları, geri dönüşüm ve dijitalleşme olarak son günlerde akıllı kent ismi altında toplanmakta. Biz de Melikgazi Belediyesi olarak özellikle Avrupa Birliği giriş sürecinde, yeşil üretimin başladığı bir periyotta elimizden geldiğince Avrupa Birliği’nden hem dayanak almak hem kentimizi, ilçemizi hazırlamak üzere çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda iki farklı Avrupa Birliği projesinden dayanak aldık. Bir tanesi bilhassa güneş gücü, alternatif güç kaynakları, geri dönüşümle ilgili yaklaşık 5 milyonu geçkin bir hibe dayanağını belediyemiz aldı. Bu kapsamda elektrikli geri dönüşüm aracı satın aldık. Elektrikli şarj istasyonu kurduk ve bilhassa sulama suyuyla ilgili de güneş gücü santrali kurma imkanımız oldu. İkinci projemiz tekrar Litvanya ile gerçekleştirdiğimiz ulusal ajans tarafından 98 proje ortasından birinci 6’ya giren “Dijital Eğitim ve Belediyecilik” ile ilgili hoş bir proje. Bunun da inşallah sonuçlanmasıyla birlikte belediyemizin hem tasarruf sağlaması hem sıfır atık konusunda ve başka bahislerde daha evvel çıkması ve öbür belediyelere örnek olması mümkün hale gelecek. Bu kapsamda Litvanya heyetlerini biz Kayseri’de, belediyemizde ağırladık. Artık de kapanış toplantısını yapmak üzere Litvanya’da iki farklı belediyeyi ziyaret edeceğiz ve projemizin tamamlanmasını sağlamış olacağız. Bu kapsamda belediyemizin bütçesinden rastgele bir sarfiyat oluşmamakta, tamamı Avrupa Birliği tarafından fonlanmakta, seyahat giderlerimizden bütün harcamalara kadar. Münasebetiyle belediyemiz bu işten karlı çıkmakta ve başka belediyelere örnek teşkil edecek çalışmalar yapmakta. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi liderliğinde başlayan sıfır atık projesine en büyük takviye Melikgazi Belediyesi’nden gelecek. Aslında şu anda geri dönüşüm konusunda ve tasarruf konusunda ağır çalışmalarımız, uğraşlarımız var. İnşallah bu çalışmalarımız daha da ileri noktalara gelecek halde devam edecek. Güzel olsun. “ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir