MEB, okul kantinlerinde kira artışını yüzde 25’e sabitledi

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) yapılan düzenlemeyle, okullarda bulunan kantin ve gibisi yerlerin kira bedellerinde 11 Eylül 2023’e kadar yapılacak kira artışı, bir evvelki yılın kira bedelinin yüzde 25’i oranında uygulanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik, 12 Eylül 2022’den itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe eklenen süreksiz unsura nazaran, mukavele mühleti bir yılı aşan, okullarda bulunan kantin ve gibisi yerlerin kira bedellerinde 11 Eylül 2023 dahil, bu tarihe kadar yapılacak olan kira artışı, bir evvelki kira yılına ilişkin kira bedelinin yüzde 25’i oranında uygulanacak.

Bir evvelki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara nazaran değişim oranının yüzde 25’in altında kalması halinde değişim oranı geçerli olacak.

2022-2023 eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi ile bu maddeyi ihdas eden Yönetmeliğin yayımı tarihi (bu tarihler dahil) ortasındaki periyotta mevcut mukavele kararlarına nazaran tahsil edilen kira gelirleri, bu unsura nazaran tekrar hesaplanarak gerekli tahsilat, mahsup ve iade süreçleri gerçekleştirilecek. (AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir