Marmara belediyeleri Bozbey’e emanet

İSTANBUL (İGFA) – Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Meclis’i, 2024-2029 periyodu idaresini seçti. İstanbul Beyoğlu’nda bir otelde düzenlenen MBB Meclis toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve 2019-2024 Dönemi MBB Lideri Tahir Büyükakın birer konuşma yaptı.

“BU KADAR AKSİ ORANTILI BİR YERLEŞİM…”

Marmara Bölgesi’nin, yüz ölçüm olarak Türkiye’nin 9’da 1’ine denk geldiğini belirten İmamoğlu, “Ama bir öbür bakış açısıyla, Türkiye’mizde 3 vatandaşımızdan 1’inin yaşadığı bir yer. Bu kadar karşıt orantılı bir yerleşim, dünyada bir bölgenin, bir yörenin üzerine bu kadar yük edilmiş bir yoğunluk, çok fazla rastlanır bir durum değil. Bunun sorumluluğu olduğu kadar, tıpkı vakitte sıkıntıları da var. Bir yanıyla bizim hepimizin omuzlarında olan sorumluluk tarafı var. Lakin bir yanıyla da yığılmış sıkıntıları var. Tahlillerin de hiçbirisi, az evvel liderimizin da söz ettiği üzere, ferdî hünerle ya da yalnızca bir ilçenin, beldenin ya da bir büyükşehirin marifetiyle çözülmesi mümkün değildir” halinde konuştu.

“BELEDİYELER VATANDAŞLARIN DEVLETLE KURDUĞU MÜNASEBETİN BAŞLANGIÇ NOKTASI”

Belediyelerin vatandaşların devletle kurduğu ilginin başlangıç noktası olduğunu vurgulayan İmamoğlu, kamu hizmetlerine ve kamusal haklara erişimin en eski yolu olduğunu belirterek, “Seçmen iradesinin, demokratik yollarla kamu yönetimine direkt yansıdığı yerler, belediyelerdir. Hasebiyle bir toplumda demokrasinin standardının ve kalitesinin en kıymetli göstergesi de lokal idarelerdir Mahallî idarelerde nabız varsa, demokrasi canlıdır. Bu nedenle vatandaşın, her şeyden evvel devletine ve devletin adaletine duyduğu itimadın en temel taşlarından biri olan belediyelerin âlâ yönetilmesi, sahiden çok lakin çok kıymetlidir. Bu kapsamda her birimizin ne kadar asil bir ve kıymetli bir sorumluluğa sahip olduğumuzun da altını çizmek gerekir. Toplumların demokrasi kültürü ve deneyimi geliştikçe, belediye sayılarının arttığını, yetkilerinin genişlediğini, finansal kaynaklarının çeşitlendiğini görüyoruz. Buna rağmen bir ülkenin demokrasi kalitesi düştükçe, demokrasisi zayıfladıkça, belediye sayıları azalıyor, yetki alanları daralıyor. Finansal olarak merkezi idareye bağımlılığı artıyor” diye konuştu.

“Vatandaşın birinci sığınağı olan belediyelerin güçlendirilmesi çok önemlidir” diyen İmamoğlu, “Belediyelerin güçlendirilmesi demek, vatandaşların da güçlendirilmesi demektir. Yurttaşlar belediyeye yakın epey, aldığı hizmetler kolaylaşır, hizmet maliyetleri düşer, lokal kalkınma hızlanır ve mahallî istihdam güçlenir. İktidarda hangi parti olursa olsun, vatandaşların en âlâ hizmetleri, en kolay ve en düşük maliyetle alabilmesinin yolunun açılabilmesi için lokal idarelerin güçlendirilmesi kaidedir. Kentlerin kalkınmasının sürdürülebilir olması, afetlere ve krizlere karşı sağlam kılınması hem kısıtlı kaynakların yanlışsız kullanımı hem de ekonomik ve toplumsal hayatın gelişimi için hayli kıymetlidir. Ülkemizin gereksinim duyduğu mahallî idare vizyonu, demokrasimizin geleceğinden asla başka düşünülemez. Türkiye’de hem hükümetin hem de muhalefetin birinci gündemlerinden birisi de kesinlikle bu olmalıdır” diye konuştu.

İmamoğlu, bu kapsamdaki Marmara Bölgesi ve yakın etrafının en kıymetli beka sıkıntısının zelzele konusu olduğunun altını çizdi.

“İSTANBUL, SON 5 YILDA ÜRETTİĞİ TAHLİL KAPASİTESİYLE TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ’NE DE LİDERLİK ETME KAPASİTESİNE SAHİP OLDUĞUNU KANITLAMIŞTIR”

Çiçeği burnunda Birlik Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Bozbey ise, önümüzdeki devir hem ekonomik kriz hem de birikmiş sıkıntılarımızın karmaşıklığı içinde geçeceğini söyledi.

Çok güç bir periyotta, belediyeler olarak çok kıymetli vazifeler üstleneceklerinin altını çizen Lider Bozbey, “Bu nedenle Türkiye Belediyeler Birliği de epeyce değerli bir misyon üstlenmek zorundadır. Tıpkı Marmara Belediyeler Birliği gibi Türkiye Belediyeler Birliği de adalet odaklı bir üslupla yönetilmelidir. Bunun için, öncelikle temsilde adaletin sağlanması gereklidir. Türkiye Belediyeler Birliği hem iktidar hem de muhalefetin birlikte temsil edilebildiği, kaynakların adil dağıtıldığı, iş birliği yapılan bir yapı haline gelmelidir. Birebir vakitte kendini yalnızca kaynak dağıtan bir kurum olmaktan çıkarmalı, sarsıntı ve iklim krizi üzere afet kaynağı sıkıntılarla ortak çaba edebilen bir tahlil odağına dönüşmelidir. Zelzele, konut, kentsel dönüşüm, iklim krizi üzere bahisler, bugün büyük ölçüde başta İstanbul ve Marmara üzerinden tüm ülkeyi tehdit etmektedir. İstanbul, riskin merkezi olduğu üzere, son 5 yılda ürettiği tahlil kapasitesi, kurumsal altyapısı ve deneyimiyle Türkiye Belediyeler Birliği’ne de liderlik etme kapasitesine sahip olduğunu kanıtlamıştır. İki birlik ortasında oluşacak sinerji, tüm mahallî idarelere de güç katacaktır. Bugün Marmara Belediyeler Birliği’nde yarın Türkiye Belediyeler Birliği’nde oluşacak yeni idareler, ülke problemlerinin tahlilinde, adaletin tesisinde ve kaynakların toplum faydasına ve adil paylaşımında rol almalıdır.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir