Malta’da kazada ölen Pelin’e son veda

Cenazesi İstanbul’a getirilen Pelin Kaya için bugün Esenkent Şehit Mustafa Hasanoğlu Mescidinde cenaze merasimi düzenlendi. Cenazeye, Pelin Kaya’nın babası İsmet Kaya, annesi Çiçek Kaya, ablaları Derya ve Figen Kaya ile arkadaşları ve yakınları katıldı. Basın mensuplarının sorusu üzerine kızının cinayete kurban gittiğini belirten İsmet Kaya, “Bir caninin otomobiliyle bilerek çarparak katlettiğini düşünüyorum.

Malta adaletine, Türk adaletine güveniyorum. Caninin en ağır cezayı almasını istiyorum” dedi. Kızıyla en son doğum gününden bir gün evvel imajlı konuştuklarını tabir eden acılı baba, ” Bana ‘seni çok seviyorum baba’ dedi. Ona güller gönderdim lakin güllerim soldu. Bu bir cani, en ağır sözleri söylemek istiyorum lakin söyleyemiyorum. Öteki canlar yakmasın” dedi.

“PELİNLER GİTMESİN”

Kızının tabutuna sarılarak gözyaşı döken anne Çiçek Kaya ise  “Bir anne yavrusunu kaybettiyse o anne ölüdür artık. Yavrum Malta’da bir cinayete gitti. Ancak ben Malta’nın bütün halkına, devletine, konsolosuna şimdilik teşekkür ediyorum.  Onlardan adaletin yerini bulmasını istiyorum. Türk halkı da benim çocuğumun yanında olsun, anneler yanmasın.

Pelinler gitmesin, mimarlar yanmasın. Kalemler kırılmasın. Bir saat sonra alacaklar, bu anne nasıl dayansın? Türk adaletine de, Malta adaletine de yalvarıyorum, benim çocuğum katili ya öldürsünler, ya hoş bir ceza versinler, ya da bir anne olarak benim elime versinler. Benim çocuğum bir melekti, başarılı bir mimardı” diye konuştu.

Çiçek Kaya, “Bana bile bile doğum tarihini sordu. Ben de 18 Ocak akşam saat altıya çeyrek kala dedim. Sabah sekizde bana kara haberi geldi. 4 gündür ne arayan var, ne soran. Çok hoş hayalleri vardı ancak bir cani bile bile cinayet işledi.  Malta halkı bunun cinayet olduğunu bilsinler. Ceza versinler” dedi. Çiçek Kaya, kızının tabutu başında “Benim yavrumu uçurdular, gülümü soldurdular, benim yavrumu anasından ayırdılar” diyerek ağladı.

“KEFALETLE HÜR BIRAKILMAMASI İÇİN SAVAŞACAĞIZ”

Pelin Kaya’nın dayısı Aykan Ceylan ise yeğeninin katlinin insanlık dışı bir olay olduğunu ve 30 Ocak’ta ikinci duruşmada kanıtların inceleneceğini belirterek “Oradaki halk da çok büyük dayanak veriyor, korkuyorlar zira orada kefaletle özgür bırakılma ihtimali var. O nedenle onun kefaletle hür bırakılmaması için bütün gücümüzle, avukatlarımızla savaşacağız. Artık bundan sonraki tek gayemiz bu” dedi. Pelin Kaya’nın cenazesi kılınan öğlen namazının akabinde Esenyurt Yeni Mezarlığı’na defnedildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Malta’nın Gzira kentinde Testeferrata Caddesi’nde 18 Ocak Çarşamba gecesi saat 01.00 sularında meydana gelen olayda, Jeremie Camilleri’nin kullandığı araç, akaryakıt istasyonuna ziyan verdikten sonra çabucak yakınındaki fast-food restoranına dalarak olay sırasında restoranda arkadaşlarıyla doğum gününü kutlayan 30 yaşındaki Pelin Kaya’ya çarptı.

Görgü şahitleri, araç şoförünün, Kaya’ya ayrıyeten taşlar attığını ve yardım etmek isteyenlere de mani olduğunu aktardı. Malta polisi, saldırgan haller sergileyen araç şoförü Camilleri’yi elektro şok tabancasının yardımıyla gözaltına aldı. Pelin Kaya’nın yakınlarının ve Türkiye’nin Valetta Büyükelçiliği yetkililerinin de hazır bulunduğu birinci duruşmada, Hakim Joe Mifsud, 33 yaşındaki Camillieri’nin “Kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklu yargılanmasına karar verdi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir