Macron’dan Ukrayna’ya yeşil ışık

Macron, Hollanda ziyareti kapsamında bir ortaya geldiği Başbakan Mark Rutte’yle ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda başkanlar, başta Ukrayna-Rusya Savaşı olmak üzere göç ve Avrupa’da yeşil endüstriyi destekleme hususlarda açıklama yaptı.

Rutte ile görüşmelerinde Ukrayna sıkıntısını ele aldıklarını tabir eden Macron, Ukrayna’yı her alanda ve gerektiği surece desteklemekte kararlı olduklarını belirtti.

Ukrayna’ya savaş uçağı gönderilmesiyle ilgili bir soru üzerine, “Hiçbir şey seçecek dışı değil” diyen Macron, tansiyonu yükseltmemesi, Rus topraklarında kullanılmaması ve Fransız ordusunun gücünü zayıflatmaması durumunda Ukrayna’ya savaş uçağı verilebileceğine işaret etti.

Macron, Ukrayna’nın savaş uçakları için resmi talepte bulunması gerektiğini belirtirken, Rutte, Ukrayna’dan şimdi bu türlü bir talebin gelmediğini kaydetti.

GÖÇÜN “YÖNETİLEBİLİR” HALE GELMESİNİ İSTİYOR

İki ülkenin AB’nin göç siyasetlerinde büyük ölçüde birebir görüşte olduğunu lisana getiren Rutte, AB’ye göçmen akınının “yönetilebilir” hale gelmesi gerektiğini söz etti.

Macron, Rutte’yle göç sıkıntısına değindiklerini ve AB’nin dış sonlarının daha güzel korunması için birlik kurallarının güçlendirilmesi gerektiğini söz etti.

Mevcut göç sisteminin Fransa’da etkisiz kaldığını belirten Macron, “Sistem şu anda göçmen kaçakçıları tarafından suistimal ediliyor. Sistemi daha verimli hale getirmeliyiz.” dedi.

Liderler, 9-10 Şubat’ta AB ülkelerinin önderleriyle göç sorununu ele almak üzere Brüksel’de bir ortaya geleceklerini kaydetti.

YEŞİL SANAYİ İÇİN FON

Macron, ABD’nin yeşil endüstriye sübvansiyonlar içeren enflasyonu düşürme maddesine karşı AB’nin de yeşil endüstriye yatırım yapan AB şirketlerine dayanak vermesi gerektiğini belirtti.

Rutte, yeşil endüstriye dayanak noktasında şirketlere ek maddi kaynak sağlanmasını bu etapta düşünmediklerini söyleyerek “Mevcut fonların nasıl kullandığına bakmalıyız.” diye konuştu.

Yeşil endüstrinin sübvansiyonunda şimdi yolun başında olduklarını tabir eden Rutte, “Yeşil teknolojimizi güçlendirmeliyiz.” dedi.

Macron, eşi Brigitte Macron’un 11-12 Nisan’da Hollanda’ya geleceğini söyleyerek bunun, iki ülkenin derin dostluğunun göstergesi olduğunu kaydetti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir