Kurt saldırısının ardından ilk kez konuştu! Önce yüzünü ısırmış

Tortum ilçesinin 172 nüfuslu kırsal mahallesi Kireçli’de 10 Nisan sabahı hayvanlarına su vermek için ahıra giren 6 çocuk annesi Destegül Uğurlu, çıkışta kurtla karşılaştı. Kurt, Destegül Uğurlu’yu yüzünden ve kollarından ısırarak ağır yaraladı. Uğurlu’nun yardım çığlıkları üzerine köpekler havlayınca kurt, korkup kaçtı. Kurt, daha sonra köyde karşılaştığı İlhami Akbulut, Vediye Kırmızıaslan ve Serdar Aydınlı’yı da yaraladı. Yaralılardan 3’ü Erzurum Şehir Hastanesi acil servisindeki tedavilerinin akabinde taburcu oldu. Destegül Uğurlu ise Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Çene Cerrahisi Kliniği’nde ameliyat edildi.

‘HASTAMIZ KUDUZ DEĞİL’

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Albayrak, kurt saldırısı sonucu hastanın yanak ve dudağında önemli bir yaralanma vardı. Acil serviste tekliflerimizle yarası bol basınçlı suyla yıkandı ve temizlendi. Antiseptik uygulamasından sonra yaraya kuduz hemoglobini uygulandı. Akabinde da aşılarına başlandı. Kurdun kuduz çıkmasına karşın hastamız kuduz değil. Şu anda bu türlü bir şey yok. Yalnızca kuduz riskli temas olarak kabul ediyoruz. Gerekli aşılarını, profilaksilerini, yani önleyici tedavisini yapıyoruz. Bu ortada tetanos aşılarını da yapmaya başladık. Akabinde çene cerrahi hocalarımız hoş, başarılı bir operasyon yaptılar. Şu andaki süreç operasyon sonrası, ameliyat sonrası karşılaşılabilecek sorun için postop takip süreci devam ediyor. Hastamızın konuşmasında, hareket etmesinde, yemek yemesinde bir dert yok. İki ya da üç gün sonra taburcu olabilir. Aşı takvimi bizim denetimimizde devam edecek” diye konuştu.

‘KÖPEKLERİN SESİNDEN KAÇTI’

Saldırının akabinde birinci defa konuşan Destegül Uğurlu, “Hayvanlara su verip ahırdan çıkarken karşılaştığım kurt beni evvel ağzımdan sonra kollarımdan tuttu. Yardım için bağırdım ve o sırada köpekler havlamaya başlayınca kurt beni bıraktı. Benden sonra da köyde üç bireye ve karşısına çıkan hayvanlara da saldırmış. Şu an ağrılarım var lakin düzgünüm. Ameliyattan sonra yiyip, içmeye ve konuşmaya başladım. Kabus dolu bir andı. Başaralı bir ameliyat geçirdim. Tabiplere teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

KÖYDEKİ TÜM HAYVANLAR AŞILANDI

Mahalleli, 4 kişiyi yaralayıp kaçan kurdu bir mağarada kıstırıp öldürdü. Kurdun, laboratuvarda yapılan tahlillerinde kuduz olduğu tespit edildi. Karantinaya alınan mahalleye hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. Tortum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün veteriner tabipleri tarafından kurdun ısırdığı bir at ile 90 kedi ve köpek aşılandı. 780 baş büyükbaş hayvanın aşılanma çalışması da devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir