KTÜ’de işlevi olmayan iki meslek okuluna üst düzey atama

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) 2015’te kurulan Çaykara ve Of meslek yüksekokullarının (MYO) 7 yıldır yerleşkesi, öğrencisi ve akademik takımı olmamasına rağmen üniversite senatosunda da vazife alan müdürleri bulunduğu ortaya çıktı.

Söz konusu okullar için yapılan harcamalar da KTÜ’nün mali tablolarına yansıdı. Sayıştay, KTÜ’nün 2020 kontrol raporunda Çaykara ve Of MYO’ların üniversite idaresinin istemi üzerine 2015’te kurulduğunu lakin her iki yüksekokula da öğrenci alımı yapılmadığını, durumdan birinci derecede rektörün sorumlu olduğunu saptadı. Sayıştay, üst yöneticileri ve harcama yetkililerini kaynakların verimli kullanılması, kontrol altında tutulması için uyardı. Üniversite idaresi, eksikliğin giderileceği ve Of MYO’ya üç kısmın kurulacağı cevabını verdi.

ÜNİVERSİTE İTİRAF ETTİ

KTÜ’nün bir yıl sonraki (2021) Sayıştay raporunda ise, üniversitenin teşkilat yapısına ait idare tarafından, “Akademik Birimler” başlığıyla sunulan tabloda Çaykara ve Of MYO’ların yanında “Eğitim-Öğretime Başlamadı” yazdığı görüldü. İdarenin, Sayıştay denetçilerine sunduğu bilgiler ortasında geçen yılki eksikliğin giderilmediği itiraf edilmesine rağmen, okullara öğrenci alınmaması, kurulacağı kelamı verilen üç kısmın de kurulmaması Sayıştay’ın 2021 tespitlerinde yer almadı.

Söz konusu MYO’larda KTÜ’nün internet sitesinde yer alan bilgilere nazaran, müdürlük vazifesini yürüten isimler bulunuyor. Tıpkı vakitte üniversite senatosunda da yer alan Doç. Dr. Mustafa Sarıoğlu Çaykara MYO’nun, Dr. öğretim üyesi Cevdet Demirtaş da Of MYO’nun müdürlük vazifelerini üstleniyor.

Her iki okul da atıl durumda olmasına rağmen, KTÜ’nün faaliyet raporlarındaki mali tablolara nazaran, 2021’de Çaykara MYO için 118 bin 565 TL, Of MYO için de 115 bin 975 TL harcama yapıldığı görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir