Kira davalarına arabulucu dönemi… Bakan Tunç detayları açıkladı

Kira davalarında zarurî arabuluculuk periyodu 1 Eylül’den itibaren başlıyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira uyuşmazlıklarındaki arabuluculuk uygulamasının ayrıntılarını ve nasıl işleyeceğini Kabine toplantısı sonrası basın mensuplarına anlattı.

Bakan Tunç, şunları söyledi:

YÜZDE 25 VURGUSU

“Geçen yıl Borçlar Kanununa eklenen süreksiz hususla konut kira mukavelelerinde yıllık kira artışı azami yüzde 25 olarak sonlandırılmıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleşen yasal düzenlemeyle bu müddet 1 Temmuz’dan itibaren 1 yıl daha uzatıldı. Konut kira kontratlarında 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yıllık kira artışı yüzde 25’i geçemeyecek.

SADECE KİRA DAVALARI YOK

1 Eylül’de kira davalarında mecburî arabuluculuk periyodu başlıyor. Kiracı yahut kiraya verenin, kira bedeli yahut tahliye ile ilgili dava açmadan evvel arabulucuya başvurması mecburî olacak. Zarurî arabuluculuk; iş hukukundan doğan davalar, ticari davalar, tüketici davalarında uygulanıyordu. 1 Eylül itibariyle ise mecburî arabuluculuk kapsamına kira davalarının yanı sıra kat mülkiyetinden, komşuluk hukukundan doğan davalar ve iştirakin giderilmesine ait davalar da alınacak. 

AZ MASRAFLA SÜRATLİ UZLAŞMA

Kira uyuşmazlıklarının mahkemeye intikal etmeden arabuluculuk yoluyla tahlile kavuşması, tarafların daha az masrafla ve daha süratli ve barışçıl bir teknikle uzlaşmalarını sağlayacak. Bu durumda mahkemelerin iş yükü de azalmış olacak.”

3 HAFTADA TAMAMLANACAK

Taraflar, 1 Eylül’den itibaren dava açmadan evvel arabulucuya başvurabilecek. Müracaatlar, adliyelerdeki arabuluculuk ofislerine fiyatsız bir halde yapılabilecek. Müracaatlarda; yargı sarfiyatı, harç, şahit, eksper fiyatı üzere ödeme yapma mecburiliği olmayacak. Arabuluculuk görüşmeleri 3 hafta içerisinde tamamlanacak. Mecburî durumlarda arabulucu tarafından bu müddet en fazla 1 hafta daha uzatılabilecek. Görüşmeler sonrasında muahede sağlanamaması halinde dava açılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir