Kendini Venezuela’nın lideri ilan eden Juan Guaido seçimlere hazırlanıyor: Maduro kesinlikle yenilebilir

ABD dayanaklı süreksiz hükümeti feshedilen Juan Guaido, Fransız haber ajansı AFP’ye verdiği söyleşide, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro‘yu 2024’teki seçimlerde yeneceklerini söyledi. 10 Ocak 2019’da Maduro’nun vazifeye başlamasıyla boykota giden Guaido, 23 Ocak’ta kendisini devlet başkanı ilan etmişti.

Independent Türkçe’de yer alan habere nazaran 39 yaşındaki Guaido, devlet başkanlığı seçimlerinden evvel muhalefetin bir ortaya gelmesi gerektiğini belirterek şu sözleri kullandı:

“Bugün karşılaştığımız sorun, demokratik alternatifin birlik haline gelmesini sağlamak. Demokratik alternatif bir ortaya geldiğinde, Maduro muhakkak yenilebilir. Bağımsız ve adil bir seçim yapılırsa Maduro büsbütün zayıf ve yenilebilir hale gelir.”

2018’de düzenlenen ve Maduro’nun oyların birçoklarını alarak yeniden devlet başkanı olduğu seçimler, özgür ve adil olmadığı gerekçesiyle tartışma yaratmıştı. 10 Ocak 2019’da Maduro’nun misyona başlamasıyla boykota giden Guaido, 23 Ocak’ta kendisini devlet başkanı ilan etmişti.

Ancak Yeni Çağ (Un Nuevo Tiempo), Demokratik Hareket (Acción Democrática) ve Evvel Adalet (Primero Justicia) isimli partilerin oluşturduğu muhalefet koalisyonu, fonksiyonsuz kaldığı gerekçesiyle Guaido liderliğindeki süreksiz hükümetin 30 Aralık’ta ortadan kaldırılmasına karar vermişti.

Guaido, söyleşisinde muhalefetin dayanağını sonlandırmasına dair şunları söyledi: “Hissettiğim bir, iki ya da üç kişi nedeniyle hayal kırıklığına uğramak üzere bir şey değil. Venezuela siyasetinde halihazırda olup bitenlerden tiksiniyorum. Bu siyasetler partizan çıkarların ötesine geçmeli ve herkesin yeterliliği için gayrete devam edilmeli. Ben üzerine düşeni yapacağım.”

Bir an evvel seçimler için hazırlanmak istediğini söyleyen Guaido, kendisine art çıkan Latin Amerika ülkelerinin dayanağını kaybetmesine ilişkinse şu değerlendirmeyi yaptı: “Maduro’ya fazla yaklaşmak bir hata. Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in Maduro’ya fazla yaklaşması süreksiz hükümetin konumunu zayıflattı. Tıpkı şey Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ve Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador için de geçerli.”

Guaido, seçimlerde aday olup olmayacağına dair de “Benim adayım, muhalefetin birliği olacak” diyerek, takvim netlik kazandığında karar vereceğini belirtti.

Geçici hükümeti feshedilmeden evvel Guaido, ABD’nin yanı sıra Kanada, Brezilya, Arjantin, Kolombiya, Şili ve Peru üzere ülkelerden destek almıştı. Avrupa Birliği ise Guaido’ya verdiği takviyesi 2021’de sonlandırmıştı.

Türkiye, Rusya, İran, Çin, Meksika ve Bolivya üzere ülkelerse Maduro’nun devlet başkanlığını desteklemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir