Kayseri Şeker, sadece çiftçiye değil nakliyeciye de kazandırıyor


Nurhan İÇMEZ / TOKAT HABER

TOKAT (İGFA) – Turhal Şeker Fabrikası ile birlikte 90 yıllık bir geçmişe sahip olan 131 üyesi ve 500’e yakın kamyoncusu bulunan Turhal Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Lideri Cafer Soylu, “Kayseri Şeker yalnızca çiftçiye değil, Kamyoncu esnafına ve bu daldan para kazanan tüm esnafa kar sağlıyor” dedi.


Turhal Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Lideri Cafer Soylu, “Bölgemizde şeker fabrikası üzere öbür bir kuruluş yok. Şeker fabrikasında pancar, küspe, şeker üzere eserlerin nakliyesi olduğu için nakliyecilerin ayakta durmasına büyük katkı sağlamaktadır. Bu sayede nakliyeciler ayakta duruyor. Yalnızca bizler değil bizim bölümde ki tamirci, lastikçi ve başka esnaflar da çıkar sağlamaktadır. Turhal Kooperatifi de esasen buranın lokomotifi durumundadır. Turhal Şeker Fabrikası özelleşmeden evvel fabrikaya dışarıdan müdahale çok oluyordu. Müdahale olunca da kooperatifler değil, daha çok aracı kurumlar kazanıyordu. Taşıyıcılar Kooperatifi olarak biz taşeron durumuna düşüyorduk. Fabrikayı Kayseri Şeker aldıktan sonra tabi bu iş ortadan kalktı ve direkt Kayseri Şeker ile mukavele yapıldı. Bundan ötürü çok teşekkür ediyoruz. Çokta mutluyuz” dedi.

Kayseri Şeker yöneticileri ile kısa müddette kaynaştıklarını ve çok güzel münasebetlerin olduğunu vurgulayan Soylu, “Biz kooperatif olduğumuz için Kayseri Şeker’in nasıl bir çalışma içerisinde olduğunu görüyoruz. Kayseri Şeker yöneticileri, çiftçi için gecesini gündüzüne katıyorlar. Mesaidir, saattir yok. Her saat bölge müdürü, bölge şeflikleri kantarlarda çiftçi ile beraberler. Bundan çiftçimiz de şad esasen. Bu ileriki yıllarda daha yeterli anlaşılacaktır. Kayseri Şeker ile birlikte daha hoş hizmetler yapabilmemiz için, bölge çiftçimizi maus makinesi ile tanıştırmamızı sağladı. Bu Maus makinası sayesinde biz nakliyat işi yapanların ve çiftçilerin işi kolaylaştı. Evvelden pancarın toplanması, yüklenmesi ve taşıma kademesinde Kİ kirliliği en alt düzeye düşürdü. Maus sayesinde tarlada toplanan pancarda biriken toprak atıkları en aza indi” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir