Karma Komisyon, Başarır ile Türkkan’a ait dokunulmazlık dosyaları için toplandı; CHP, HDP ve İYİ Parti katılmadı

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Kurulu, CHP Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ile ilgili hazırlanan iki başka dokunulmazlığın kaldırılması fezlekesini görüşmek için toplandı. Karma Komite toplantısında, CHP, HDP ve İYİ Parti milletvekilleri kaltılmadı. 

AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığında toplanan Karma Komisyonda, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan hakkında “alenen hakaret ve taammüden yaralama”, CHP Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır hakkında ise “kamu görevlisine misyonundan ötürü alenen hakaret ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” savlarına ait düzenlenen iki başka yasama dokunulmazlığı evrakı ve ekleri ele alınıyor.

TBMM Anayasa Komitesi Lideri ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komite Lideri Yusuf Beyazıt, “Karma Kurulun birinci kademesi olarak bugünkü toplantımızda yapacağımız süreç, İçtüzük kapsamında dokunulmazlık evraklarını ayrıntılı halde incelemek üzere 5 üyeli bir hazırlık kurulunun teşkil edilmesi.” dedi.

Hazırlık komitesinin, takip eden etapta dokunulmazlık evraklarıyla ilgili incelemesini yaparak 1 ay içinde raporunu Karma Komite’ye sunacağını lisana getiren Beyazıt, “Karma Kurul olarak biz de bir sonraki toplantımızda, hazırlık kurulu raporu üzerine gerekli değerlendirmeleri yaparak mevzuyu kesin karar merci olan TBMM Genel Konseyine sunacağız.” diye konuştu.

Başarır ve Türkkan hakkındaki belgelere ait görüşmelere başlamadan evvel, yasama dokunulmazlığına ait kıymetlendirme yapan Beyazıt, Anayasa ve parlamento hukukunun tarihî gelişimi bağlamında yasama dokunulmazlığının maksadının, milletvekillerini keyfi ve temelsiz ceza soruşturma ve kovuşturmaları ile tutuklamalardan korumak olduğunu aktardı.

Yasama dokunulmazlığının, tıpkı vakitte milletvekilliği misyonunun ehemmiyetinin, ciddiyetinin ve prestijinin da bir göstergesi olduğunu belirten Beyazıt, sırf milletvekillerine tanınan dokunulmazlığın, milletvekillerinin şahıslarına tanınan bir “suç sürece özgürlüğü” olarak da görülemeyeceğini vurguladı.

TBMM’nin, kurulduğu günden bu yana, toplum nezdindeki saygınlığını güçlendirerek sürdürdüğüne dikkati çeken Beyazıt, şöyle devam etti:

“Milletvekillerinin, Meclis’in ve milletvekili makamının saygınlığına ziyan verebilecek tavır ve davranışlardan kaçınmak için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekir. Milletvekilleri hakkında ortaya çıkan, kamuoyunun ağır reaksiyonuna bahis olan ve toplumun geniş kesitlerinde infial uyandıran, yasama organının saygınlığına ziyan verebilecek mahiyetteki tezlerin kurulumuzca incelenmesi, parlamentonun ve milletvekillerinin prestijinin korunabilmesi açısından değerli. Ehemmiyetle belirtmek gerekir ki belgelerde yer alan suçlamalara ait olarak kurulumuzun vazifesi, ilgili milletvekillerinin hatalı olup olmadığının kıymetlendirilmesi ve yargılanması değil. Kurulumuzun ve kuracağımız hazırlık komitesinin misyonu, belgeleri incelemek ve gerekli görülürse yargılamanın önünün açılması ya da kovuşturmanın milletvekilliği sıfatının sona ermesine kadar ertelenmesi noktasında karar vermek üzere, hususun, kesin karar merci olan TBMM Genel Heyetinin takdirine sunulmasıdır.”

Ceza muhakemesinin soruşturma evresinin, kural olarak kapalı olduğunu söyleyen Beyazıt, “Soruşturmanın bir bütün olduğu ve iddianamenin kabulüne kadar geçen süreçte argüman makamının lehte ve aleyhte tüm kanıtları topladığı, bunların belgede yer aldığı, fezlekelerin TBMM’ye gönderilmesinden sonra da soruşturma evresinin devam ettiği dikkate alındığında, soruşturma evresinin saklılığı kuralına TBMM üyelerinin ve Başkanlığımızın uyması gerekir.” sözlerini kullandı.

Basın salondan çıkarıldı

Bu kapsamda basın mensuplarını toplantı salonundan ayrılmaya davet eden Beyazıt, “Bu uygulama hem soruşturma evresinin kural olarak saklılığı unsuruna riayet edilmesi hem ilgili milletvekiline ilişkin şahsî mahiyetteki bilgilerin mahremiyeti hem de toplantının sistem içerisinde yürütülebilmesine yönelik.” dedi.

Bu ortada Karma Kurul toplantısında, CHP, HDP ve İYİ Parti milletvekilleri yer almadı.

Karma Komite toplantısı, basına kapalı devam ediyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir